Najlepiej ćwiczyć w towarzystwie

ćwiczenia w lesie freedigitalphotos.net

Jeżeli ćwiczymy fizycznie, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, to powinniśmy robić to w towarzystwie osoby nieco sprawniejszej od nas. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Kansas wyliczyli, że dzięki prawidłowemu dobraniu sobie odpowiedniego partnera do ćwiczeń, ich czas może wydłużyć się nawet o 200 procent (tak samo jak ich intensywność).

W badaniu uczestniczyła grupa studentek. Postawione przed nimi zadanie polegało na ćwiczeniu na rowerku treningowym najdłużej jak mogą. Średnia długość ćwiczeń wyniosła około 10 minut. Podczas kolejnej tury uczestniczki były informowane, że to samo ćwiczenie w sali obok będzie wykonywała osoba, która w pierwszej turze pedałowała o 40% dłużej. Drugiego uczestnika można było oglądać na wyświetlaczu znajdującym się w sali.

Jak się okazuje wszystkie uczestniczki ćwiczyły dużo dłużej wiedząc, że wykonują to zadanie razem z kimś innym. Czas ćwiczeń wzrósł u każdej z nich o średnio 9 minut czyli prawie dwukrotnie. W kolejnym etapie powiedziano uczestnikom, że będą ćwiczyć równocześnie z wcześniej już poznanym partnerem, ale o wyniku rywalizacji przesądzi czas, w którym ktoś pierwszy przestanie pedałować. Studentki pewne tego, że to właśnie one są słabszym ogniwem uzyskiwały coraz lepsze czasy i w ostatniej turze poprawiły swój pierwotny czas o ponad 200 procent.

Autor badania, Brandon Irwin spekuluje, że pomiędzy partnerkami mogła nawiązać się swojego rodzaju więź, co skłaniało je do jeszcze bardziej wzmożonego wysiłku, aby tym samym nie zawieść swojej partnerki i udowodnić, że jest się równie wysportowanym co ona.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania