Najprostsza droga by pozbyć się próchnicy

Dentysta - zdjęcie partnera

Wiele osób wskazuje na to, że niczego się tak nie boją, jak wizyty u dentysty. A nie ma się tutaj czego bać. Co więcej, regularne wizyty u stomatologa mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, a co za tym idzie również borowania. Jednak, co zrobić, gdy próchnica już się rozwinęła? Co można zrobić w sytuacji, gdy jest ona na tyle duża, że ząb częściowo lub w całości musi zostać usunięty? Poznaj najważniejsze wiadomości na ten temat. Sprawdź, też jak dbać o zęby, by przez długi czas cieszyć się ich dobrym zdrowiem.

Jak leczy się próchnicę zębów?

Obecnie leczenie metody leczenia ubytków są cały czas udoskonalane, dzięki czemu jest ono skuteczniejsze i mniej bolesne. Znane wszystkim borowanie to podstawowe rozwiązanie i skuteczne. Cały czas pojawiają się jednak na rynku nowe metody leczenia. Jedną z nich jest np. ozonowanie, które budzi coraz większe zainteresowanie. Przy dużych ubytkach nadal stosowane jest leczenie kanałowe, które wymaga czasu i odpowiednich umiejętności od stomatologa. Warto tutaj zaznaczyć, że musi ono być przeprowadzone najlepiej przez lekarza specjalizującego się w endodoncji, czyli właśnie w leczeniu kanałowym. W innym przypadku może dojść do powikłań. Pamiętaj, że endodoncję stosuje się nie tylko przy próchnicy. Może być stosowana także przy urazach mechanicznych zębów oraz zgorzelach miazgi zębowej. Zawsze przed zastosowaniem konkretnej metody leczenia, stomatolog przeprowadza wywiad oraz konsultacje z pacjentem, co pozwala mu na dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Co zrobić, gdy ubytki w zębach są bardzo duże?

Z reguły szybko wdrożone leczenie stomatologiczne pozwala na uratowanie zęba. Niestety są też przypadki, kiedy leczenie jest na tyle ingerencyjne, że zęba nie da się w całości uratować. Wówczas rozwiązaniem mogą być częściowe protezy, takie jak np. korony zębowe. Wpływają one nie tylko na estetykę uśmiechu. Pomagają przywrócić funkcjonalność jamy ustnej, a także wzmacniają ząb, by nie dopuścić do jego dalszych uszkodzeń. Istnieje kilka rodzajów protez tego typu. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, możesz umówić się na konsultacje ze specjalistą z kliniki stomatologicznej NieboDent.

Jak chronić się przed próchnicą? Co zrobić, by zęby były zdrowe?

Tak jak w przypadku innych aspektów zdrowotnych, tak i w kwestii zdrowia zębów warto trzymać się zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem dbać o zęby? Przede wszystkim potrzebna jest tutaj odpowiednia higiena. Pierwszą linią obrony przeciw próchnicy jest szczotkowanie zębów kilka razy w ciągu dnia. Warto też do codziennej pielęgnacji uzębienia włączyć płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Dobrze jest też regularnie odwiedzać stomatologa na wizytach kontrolnych. W razie potrzeby warto też zdecydować się na zabiegi higienizacyjne oferowane w klinikach dentystycznych, jak np. usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja. Oczywiście po konsultacji ze stomatologiem. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat prawidłowego dbania o zęby, zajrzyj do artykułu: Poznaj 7 rad dentysty, jak uchronić się przed próchnicą.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania