Objawy i skutki chrapania

Nogi pod pościelą - zdjęcie partnera

Z pewnością każdy z nas zna kogoś, komu zdarzyło się kiedykolwiek chrapać, czy to kolega z akademika, czy to nasz partner. Badania wykazały, że zakłócający sen, dźwięk chrapania może wynosić nawet do 90 decybeli, czyli dla porównania może to być mniej więcej tyle, co natężenie ruchu ulicznego w godzinach szczytu, dźwięk kosiarki, czy nawet alarmu samochodowego!

Co trzeci ankietowany Polak nie wie, że chrapanie może oddziaływać negatywnie na nasze zdrowie. Zatem co może być przyczyną chrapania, skąd się bierze takie zjawisko i czy można temu w jakiś sposób zaradzić? Chrapanie - przyczyny, skutki i leczenie, wszystko to znajdziesz poniżej.

Skąd się bierze?

Chrapanie podczas snu jest spotykane u wielu osób. Zjawisko to polega na ograniczeniu przepływu powietrza na wysokości gardła, jednocześnie przy poruszających się górnych drogach oddechowych, przez które przechodzi powietrze, wskutek takiego działania naczynia, w które wyposażone są drogi oddechowe, zaczynają drgać. Chrapanie nie jest chorobą, lecz zalicza się jako symptom, objawiający się trudnościami w przepływie powietrza. O ile zdarza się komuś chrapać sporadycznie i nie jest to groźne czy podejrzane z punktu widzenia medycznego, to w sytuacji, kiedy głośność chrapania jest coraz większa a jego intensywność mocniejsza powinniśmy się zainteresować jego następstwami. Kiedy u chrapiącej osoby po serii głośnego chrapania pojawia się krótka przerwa (mogąca mieć 10-60 sek.) a po niej jedno bardzo intensywne chrapnięcie, mogą to być początki obturacyjnego bezdechu sennego.

Objawy bezdechu sennego

Osoby, które chrapią i cierpią na taką przypadłość, najczęściej same sobie nie zdają sprawy z tego, ani nie są świadomi jakie zagrożenia dla zdrowia niesie to za sobą. Chrapiący człowiek, dotknięty bezdechem sennym, w ciągu nocy może spać bardzo niespokojnie, nie będzie mógł znaleźć odpowiedniej pozycji do zasypiania, a ciągłe przewracanie z boku na bok i bezkresne poprawianie poduszki, kołdry, sprawią, że noc zamiast przynieść relaks i ukojenie - okaże się koszmarem. Objawy, które prawdopodobnie będą towarzyszyć chrapiącemu osobnikowi to m.in. poranne bóle głowy i zmęczenie, mimo przespanej nocy. W czasie bezdechu następują przerwy w oddychaniu, wskutek czego nasz organizm nie jest odpowiednio dotleniony, w krwi nie znajduje się potrzebna ilość tlenu, co przekłada się, jak już wcześniej wspomnieliśmy na uczucie niewyspania, zmęczenie i ospałość. Objawy, jakich doświadcza osoba dotknięta bezdechem można usystematyzować, jako te, z którymi boryka się w nocy, a także te, które przychodzą dopiero rano.

  Do nocnych możemy zaliczyć:
 • intensywna potliwość w czasie snu,
 • rozdrażniony, niespokojny, płytki sen
 • częstotliwość oddawania moczu
 • utrudnione zasypianie
 • głośne, intensywne chrapanie, które prowadzi do ciszy, po której następuje przenikliwe, tubalne chrapnięcie
  W ciągu dnia mogą nam towarzyszyć:
 • bóle głowy, szczególnie kiedy się budzimy
 • problemy ze skupieniem się, koncentracją
 • ciągłe zmęczenie, niezależnie od długości i godziny snu
 • spadek poziomu libido
 • senność i słabe samopoczucie w ciągu dnia
 • zasypianie w trakcie codziennych czynności
 • przewrażliwienie i wzrost napięcia nerwowego

Co może być przyczyną chrapania?

Wiele osób cierpiących na bezdech senny nie jest świadomych tego, myślą, że jedynie chrapią, a chrapanie przecież może zdarzyć się każdemu. Na proces chrapania może wpływać sporo czynników, a narażone osoby mogą nie rozpoznawać swoich objawów jako wpływających na zdrowie.

Przyczynami może być otyłość - u osób cierpiących na takie schorzenie, częstotliwość chrapania występuje częściej niż u pozostałych i warto wspomnieć, że częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów również może przyczynić się do nasilenia chrapania, szczególnie picie alkoholu przed snem. Im człowiek jest starszy, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia takich problemów. Nie rekomenduje się też objadania przed pójściem spać, gdyż może ono wpływać na występowanie chrapania. Bardziej narażeni na to są mężczyźni powyżej 40 roku życia z nadwagą, nadciśnieniem i kobiety po 55 roku życia, mające zaburzenia hormonalne i cierpiące na dolegliwości nadciśnienia tętniczego.

Budowa układu górnych dróg oddechowych ma także wpływ na nasze zdrowie i w tym przypadku chrapanie. Dla przykładu, nieprawidłowa budowa gardła (przepływające powietrze, wprawia w ruch poprzez drganie, podniebienie miękkie i języczek, powodując efekt dźwiękowy), przerost migdałów (bywa pomocne leczenie lub usunięcie ich), defekty przegrody nosowej, a także podniebienie o bardzo wiotkich mięśniach, czy gruba, krótka szyja.

kobieta śpiąca na schodach

Skutki

Jeżeli chrapanie przysparza Ci mnóstwo problemów, nie tylko estetycznych ale zauważyłeś także, że jego objawy są Ci bliskie, może to oznaczać, że potrzebujesz pomocy. Nieleczone chrapanie, prowadzące do obturacyjnego bezdechu sennego może poważnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Bóle głowy, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją to tylko nieliczne dolegliwości. U takich pacjentów wzrasta podatność na choroby serca i choroby układu krążenia, pojawia się ryzyko udaru mózgu. Wszystko przez niedotlenienie organizmu. Zapadalność na choroby wieńcowe, zaburzenia rytmu serca, prowadzące w rezultacie do zawału serca, to liczne zagrożenia z jakimi możemy się spotkać lekceważąc leczenie.

Diagnostyka jak to wygląda?

Jeśli okazało się, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny, koniecznie trzeba przystąpić do rozpoczęcie diagnozy i leczenia. Niezbędna tutaj może okazać się wizyta w stosownej poradni diagnozowania i leczenie zaburzeń snu. Pacjent, leżący w ciemnym pomieszczeniu i słuchający relaksującej muzyki, zostaje wówczas poddany badaniu polisomnograficznemu, które polega na podłączeniu do urządzeń, mających na celu rejestrację zachowania organizmu podczas snu. Polisomnografy rejestrują na bieżąco pracę serca, napięcie mięśni, ruchy gałek ocznych, aktywność naszego mózgu, nasycenie hemoglobiny tlenem, poruszanie się brzucha i klatki piersiowej, a także ruchy cząsteczek powietrza w obrębie ust i nosa, rejestrowane przez mikrofony, mierzące głośność chrapania. Całego obrazu sytuacji dopełnia jednak wywiad, przeprowadzany z pacjentem.

Leczenie

Nie istnieje sprawdzone, najskuteczniejsze i niezawodne leki na bezdech senny. Jeśli dolegliwość ta, jest w bardzo umiarkowanym stadium, powinna pomóc zmiana trybu życia, w celu zredukowania masy ciała, odpowiednia dieta, a w związku z nią sport (oczywiście odpowiednio dobrany do masy ciała i sprawności fizycznej), wizyta w poradni dietetycznej, ograniczenie spożywania alkoholu i leków uspokajających, a także unikanie spania na brzuchu i plecach, wkładki stomatologiczne, zapobiegające opadaniu języka w okolice krtani. Jeśli chrapanie jest wywołane nieprawidłowościami anatomicznymi, z pomocą przyjdzie laryngologia i chirurgia, gdyż nieinwazyjnie i szybko można dokonać usunięcie polipów, korekty przegrody nosowej lub języka, usunięcia migdałów.

W przypadku zaawansowanego stopnia obturacyjnego bezdechu sennego, bardzo często leczenie polega na stosowaniu aparatu powietrznego, który chrapiący zakłada na noc. Jest on podłączony do sprężarki, emitującej ciągłe wytwarzanie powietrza pod zwiększonym ciśnieniem, które nie pozwala na zwężenie dróg oddechowych. Poprzez użycie takiej protezy (CPAP) zakładanej na nos i usta, ułatwiamy i poprawiamy komfort swojego snu, ale jest to skuteczne tylko w momencie stosowania. Jeżeli po diagnozie okazało się, że nasze chrapanie nie jest wynikiem bezdechu sennego, możemy wspomóc się preparatami z apteki, ograniczającymi chrapanie.

Chrapanie u dzieci

W przypadku niemowlęcia lub małego dziecka chrapanie w nocy warto skonsultować z lekarzem , bo być może jest to wynik rozpoczynającej się infekcji lub przeziębienia, które późno zauważone, może w rezultacie doprowadzić do niechcianego powiększenia trzeciego migdałka. Jeżeli chrapanie jest wywołane właśnie infekcją, to wyleczenie jej spowoduje normalny i zdrowy sen u maluszka. Pomocne w tej sytuacji mogą być krople, odblokowujące zatkany nosek. Dzieci, które często chorują, niejednokrotnie mają przerośnięty trzeci migdałek. W rezultacie wygodniej jest im oddychać ustami, wtedy właśnie dochodzi do sytuacji, gdzie podczas snu, przez usta wpływa zimne powietrze, nieoczyszczone przez rzęski znajdujące się w nosie, wtedy dochodzi do kolejnych zachorowań. Leczenie nie da skuteczności a rozwiązaniem w tej sytuacji jest wycięcie migdałka.

”śpiące

Uporczywe chrapanie, spędzające partnerom chrapiących sen z powiem, nie musi od razu oznaczać czyhającej na zdrowie człowieka choroby. Dlatego warto sprawdzić swoje objawy i rozpocząć proces leczenia, lub upewnić się, że nie mamy do czynienia z początkiem zdradliwej i niebezpiecznej dolegliwości. Świadomość zagrożenia powinna nam pomagać w szybszym sięgnięciu po pomoc i uniknięciu powikłań, wpływających na nasze zdrowie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania