Picie kawy związane z mniejszym ryzykiem czerniaka

kawa kawusia / www.pexels.com

Wielu z nas sięga po kawę, aby się z rana 'doładować', pobudzić do działania ... Teraz nowe badanie dostarcza kolejnego pretekstu do picia naszego porannego napoju, ponieważ pokazuje, że konsumpcja kawy może zmniejszać ryzyko raka skóry - czerniaka - o jedną piątą.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z National Cancer Institute z National Institutes of Health (NIH) oraz z Yale School of Public Health na Yale University w New Haven zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute.

Amerykanie zdecydowanie należą do narodów pijących kawę, ponad połowa z nich pije średnio 3.1 kubków kawy dziennie. Korzyści zdrowotne, z którymi już wcześniej powiązano spożywanie kawy, sprawiają, że ten stan rzeczy nie jest niczym dziwnym.

Chociaż Polacy nie należą do narodów kawiarzy i spożycie kawy w Polsce znajduje się na bardzo niskim poziomie, to przeciętny Polak rocznie wypija napar z 2.5 do 3 kg kawy. **

Ubiegłoroczne badania informowały, że picie kawy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu marskości wątroby, z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, jak również ze zmniejszonym ryzykiem występowania szumów usznych, oraz innymi korzyściami zdrowotnymi.

W najnowszym badaniu, Erikka Loftfield z wydziału Division of Cancer Epidemiology and Genetics w National Cancer Institute wraz z kolegami, postanowiła zbadać i ustalić jak spożywanie kawy wpływa na ryzyko czerniaka - najgroźniejszą formę raka skóry.

Według naukowców, wcześniejsze badania sugerowały, że picie kawy może chronić przed nowotworami skóry o charakterze innym niż czerniaki, ale nie było jasne, w jaki sposób taka konsumpcja może wpływać na czerniaka skóry.

Źródło:
*Medical News Today
** MSP, wiadomości gospodarcze

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania