Ochrona przed rakiem - kawa

Kawa - freerangestock.com

Naukowcy w kawie odnajdują coraz więcej zbawiennych właściwości. Wyniki poprzednio opublikowanych badań pokazały, że kawa ma pozytywne działanie na chorych z rakiem piersi lub prostaty. Najnowsze badanie American Cancer Society, które opublikowane zostało na łamach American Journal of Epidemiology pokazuje, że pomaga również ochronić organizm przed rakiem jamy ustnej i gardła.

Przeprowadzone badanie dotyczyło związku pomiędzy śmiertelnością z powodu raka jamy ustnej i gardła, a spożywaniem kawy bezkofeinowej, zawierającej kofeinę oraz herbaty. Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że istnieje pozytywna zależność pomiędzy występowaniem raka w tych rejonach z piciem kawy z kofeiną. Nie udało się jednak stwierdzić tej zależności w odniesieniu do kawy bezkofeinowej i herbaty.

Badanie trwało aż 26 lat, a udział w nim wzięło 938 432 osób (zarówno mężczyzn jak i kobiet). W trakcie tych 26 lat zarejestrowano 868 zgonów spowodowanych nowotworem jamy ustnej lub gardła. Udało się wyliczyć, że wypijanie co najmniej 4 filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko wystąpienia raka prawie o połowę (49%).

W kolejnym kroku naukowcy będą próbować wyjaśnić fenomen kawy i mechanizm biologiczny, dzięki któremu jej spożywanie chroni przed wystąpieniem choroby.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania