Płód już widzi w łonie matki?

ciaza6.jpg

Według pracy włoskiego badacza która została opublikowana w „Developmental Psychobiology”, do płodu dociera wystarczająca ilość światła, aby mógł już w łonie matki rozwinąć się zmysł wzroku.

Do tej pory naukowcy przyjmowali iż ludzkie płody uczą się rozpoznawać zapachy, smaki i dźwięki będąc jeszcze w łonie matki, lecz nauka odbierania bodźców świetlnych i wzrokowych już możliwa dopiero po przyjściu na świat. I mimo że w ostatnich 2 miesiącach ciąży zmysł wzroku jest u płodu na tle dojrzały by bezpośrednio odbierać wzrokowe informacje, może się wydawać że nie dociera do niego światło i dlatego nie dochodzi do uruchomienia tego zmysłu. Jednakże Marco Del Giudice z Uniwersytetu w Turynie wykorzystując wskaźniki przezroczystości tkanek do obliczenia ile światła dociera z zewnątrz do jamy macicy podważył to twierdzenie. Przeprowadzone Analizy wykazały iż do macicy nagiej kobiety która jest zbudowana w typowy sposób może docierać od 0,1 o 1 % światła zewnętrznego. Jest to jednak w dużym stopniu zależne od warunków oświetlenia jakie panują na zewnątrz organizmu i grubości tłuszczowej tkanki na brzuchu ciężarnej kobiety.

Według naukowca, w jasny i słoneczny dzień, w łonie matki może być tak widno jak w typowo oświetlonym pokoju. Na podstawie badań naukowiec doszedł do wniosku że przynajmniej część płodów rozwija się w warunkach, jakie pozwalają na odbieranie bodźców wzrokowych jeszcze zanim pojawią się one na naszym świecie.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania