Seks i pozostałe mity na temat utraty masy ciała

e22b974abe526e1dd89e9c7cfeee5d31,14,1.jpg

Każdego roku wiele ludzi, którzy zmagają się z otyłością lub nadwagą wydaje wiele pieniędzy na produkty odchudzające, począwszy od drogich produktów zastępujących posiłek, poprzez suplementy diety, herbaty odchudzające, aż po najnowsze aplikacje na telefony komórkowe. Korzystamy z bezpłatnych i płatnych serwisów, porad, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy, mediów społecznościowych, oraz innych środków.

Amerykanie wiedzą, że już od 15 lat otyłość jest zjawiskiem epidemicznym. Badania opublikowane 7 czerwca w Journal of American Medical Association wykazały, że 35% mężczyzn, 40% kobiet oraz 17% dzieci i młodzieży jest otyłe. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że wskaźniki otyłości wciąż rosną wśród kobiet i młodzieży.

W rzeczywistości, eksperci przewidują, że to pokolenie dzieci może być pierwszym od 200 lat, które będzie miało krótszą żywotność niż ich rodzice, prawdopodobnie z powodu otyłości.

Mity na temat odchudzania
Artykuł z 2013 roku, który ukazał się w New England Journal of Medicine (NEJM) zidentyfikował wspólne mity na temat otyłości, których temat porusza się w popularnych mediach i literaturze naukowej. Autorzy zdefiniowali mity jako idee, które są powszechnie uznawane, ale nie mają poparcia w danych naukowych. Czy te mity mogą powstrzymywać nas od skutecznego leczenia otyłości?

MIT 1: Niewielkie zmiany w diecie i aktywności fizycznej prowadzą do dużych, długoterminowych zmian masy
Niestety, nie jest to prawdą. Małe zmiany po prostu nie sumują się, gdyż pod względem fizjologicznym, organizm stara się utrzymać tę samą wagę. To nie znaczy, że robienie małych zdrowych wyborów nie ma znaczenia, ponieważ nawet małe rzeczy, które robisz mogą sprawić, że zachowasz zdrowie. To po prostu oznacza, że nie uzyskasz swoich celów spożywając tylko o jeden kęs pożywienia mniej. Bardziej prawdopodobne jest, że schudniesz, gdy wprowadzisz większe zmiany w swojej diecie i aktywności fizycznej.

MIT 2: Ustalenie realistycznych celów, kiedy próbujesz schudnąć jest ważne, bo inaczej będziesz czuć się sfrustrowany i stracisz mniej na wadze
Nie ma dowodów na to, że strzelanie do gwiazd prowadzi do frustracji. Jeśli już, to dążenie w kierunku osiągnięcia większego celu może prowadzić do lepszych efektów odchudzania. Najlepiej iść na całość (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i rozumu)

MIT 3: Utrata dużej masy nie spowoduje utrzymania masy ciała długoterminowo, jak również utrata kilku funtów powoli
Ponownie, badania wykazały, że utrata większej ilości kilogramów na początku w krótkim okresie była związana z niższą masą w dłuższej perspektywie.

MIT 4: Uprawianie seksu za każdym razem spala tak wiele kalorii co przebycie ok 1,5km
Niestety, wiele ludzi rozczaruje się, ale podczas jednego przeciętnego stosunku (trwającego 6 min), przeciętny mężczyzna podczas 30 sekund spala zaledwie 20 kalorii. I jak artykuł w NEJM wyjaśnia, jest to tylko 14 kalorii więcej niż spala się podczas tylko siedzenia i oglądania telewizji. Więc jeśli przeszła Wam przez głowę myśl, że seks może być raz dziennie wykonywanym ćwiczeniem, przemyślcie to jeszcze raz.

Trudno schudnąć, gdy nie znamy podstaw odchudzania. Mity te pojawiają się w popularnych mediach, można powiedzieć, że są wszechobecne. Kształcenie i umożliwienie pacjentom z nadwagą poszukiwania informacji jedynie w wiarygodnych źródłach mogłoby pomóc w rozwiązaniu ich problemów z trudnością w zrzuceniu zbędnych kilogramów jak i przestrzec przed korzystaniem ze złych schematów podczas odchudzania.

Źródło: IFLSCIENCE

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania