Alkohol uwrażliwia na zapachy - dlatego się objadamy?

kobieta je spagetti, nuchylee / www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Obesity naukowcy donoszą, że alkohol uwrażliwia kobiecy mózg na zapachy pokarmów, przyczyniając się do zwiększenia u nich apetytu.

Każdy wie, że picie alkoholu pobudza apetyt - jest to ogólnie znany fakt. Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu często spożywają większe ilości jedzenia, co sprzyja obniżeniu kontroli impulsów.

Naukowcy pod kierunkiem dra Williama J. A. Eilera II z Indiana Univeristy w Bloomington (USA) przeprowadzili badanie, które obejmowało 35 niepalących kobiet, które posiadały prawidłową wagę oraz nie były wegetariankami.

Doświadczenie polegało na wstrzyknięciu dożylnie kobietom 6% alkoholu etylowego, a następnie badaniu ich zachowania oraz reakcji ich mózgów na zapachy jedzenia przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Grupie kontrolnej podawano sól fizjologiczną.

Wyniki badań pokazały, że zapachy jedzenia silniej aktywowały część podwzgórza - struktury mózgu kontrolującej m.in. odżywianie się - po zastrzyku z alkoholu, niż po zastrzyku z soli fizjologicznej. Co więcej, zaobserwowano, że kobiety spożywały znacznie więcej po iniekcji etanolu oraz odnotowano u nich zmiany w poziomie greliny, określanej mianem hormonu głodu.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania