Seksuologia - czym jest? Kim jest seksuolog i komu może pomóc?

Wizyta u seksuologa - zdjęcie partnera

Seksuologia to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy zajmująca się potrzebami seksualnymi człowieka, ich zaburzeniami, szeroko rozumianym życiem seksualnym, relacjami z innymi ludźmi oraz z resztą otaczającego środowiska naturalnego. Jako nauka korzysta z doświadczeń: antropologii, medycyny, biologii, psychologii i socjologii. Podstawy nauki o seksie po raz pierwszy opracował w Berlinie lekarz Iwan Bloch w 1907 r. Seks zawsze wzbudzał wstydliwe zainteresowanie. Jako dziedzina wiedzy, koncepcja nauki o seksie trafiła na podatny grunt i w wyniku szybkiego rozwoju osiągnęła obecną formę. Dzięki rozwojowi seksuologii seks powoli przestaje być tematem tabu i bardzo wielu ludzi odnalazło radość z życia i obcowania z drugim człowiekiem.

Kim jest seksuolog?

Seksuolog to zarówno lekarz seksuolog zajmujący się problemami natury medycznej, jak i psycholog terapeuta seksuolog zajmujący się wszelkimi zaburzeniami problemami natury seksuologicznej. Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest jednostką wydająca certyfikaty, szkolącą i kontrolującą etykę i poziom merytoryczny seksuologów.

Specjalizację z seksuologii może uzyskać lekarz po ukończeniu sześcioletnich studiów, zaliczeniu stażu i uzyskaniu specjalizacji za psychiatrii lub ginekologii. Uzyskanie uprawnień z zakresu seksuologii trwa około dwóch lat.

Lekarz seksuolog posiada uprawnienia do badania fizykalnego oraz przepisywania leków. Psycholog seksuolog musi mieć ukończone pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii, dwuletnie studiu podyplomowe z seksuologii lub studia psychologiczne ze specjalnością seksuologii klinicznej. W każdym przypadku certyfikat seksuologa klinicznego wydaje Polskie Towarzystwo Seksuologiczne

Czym zajmuje się seksuolog?

Wysokie wymagania odnośnie wiedzy i etyki zawodowej, jakie są stawiane seksuologom, wynikają z zakresu ich działalności w sferze bardzo intymnej. Ich wiedza i podejście do pacjenta wielokrotnie decydują o jakości życia ich pacjentów. Certyfikat uzyskany po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i praktyki daje uprawnienia do posługiwania się specyficznymi metodami i narzędziami diagnostycznymi i terapeutycznymi, diagnozowania zaburzeń seksualnych, edukacji i terapii seksualnej. Seksuolog może wykonywać ekspertyzy sądowe, w wielu przypadkach odmieniające życie ludzkie. Seksuolog dzieli się z pacjentem wiedzą z zakresu rozwoju psychoseksualnego od strony biologicznej, psychologicznej i społecznej. Pomaga przezwyciężyć wczesnodziecięce tramy i ich wpływ na funkcjonowanie osoby dorosłej, normy i patologie w seksualności.

Kiedy szukać pomocy seksuologa?

Pomocy seksuologa może szukać każdy kto ma jakikolwiek problem związany ze sferą życia intymnego. Są dwa warunki, należy przełamać opór wewnętrzny i wstyd zostawić przed drzwiami gabinetu. Najczęściej do seksuologa zgłaszają się osoby odczuwające dyskomfort związany z: brakiem potrzeb seksualnych, bolesnymi stosunkami płciowymi, awersją lub lękiem przed seksem, brakiem akceptacji swojej orientacji seksualnej, nietypowymi upodobaniami seksualnymi, kłopotami z płodnością lub niepłodnością i innymi podobnymi dolegliwościami. Pomoc z zakresu seksuologii można uzyskać w dobrych placówkach medycznych jak na przykład centrum medyczne Scanmed S.A w Warszawie: https://scanmed.pl/specjalizacje/seksuologia.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania