Suplementacja witaminy C - sposób na zdrowie i piękny wygląd czy niepotrzebny wydatek?

Owoce - zdjęcie partnera

Witamina C to jeden z podstawowych elementów odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. O obowiązku jej spożywania wiedzą nawet małe dzieci. Jej wpływ na odporność organizmu i skuteczność w walce z zimowym przeziębieniem to jedne z najważniejszych nauk babć czy mam. Jak zatem dokładnie wygląda wpływ tej witaminy na organizm? Czy warto suplementować ją dodatkowo czy może wystarczy skupić się na odpowiedniej diecie?

Po co nam witamina C?

Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Wyróżnia się bardzo silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Oznacza to, że neutralizuje ona wolne rodniki tlenowe. Owe wolne rodniki tlenowe, nazwane również reaktywnymi formami tlenu to atomy tlenu o zwiększonej aktywności. Powstają one jako efekt uboczny podczas oddychania we wszystkich komórkach naszego ciała. Ich zwiększona produkcja następuje natomiast w sytuacjach stresowych oraz podczas aktywności fizycznej. Takie pobudzone atomy reagują następnie z prawidłowo zbudowanymi elementami naszych komórek. W ten sposób prowadzą do niszczenia prawidłowych wiązań, a w szerszej perspektywie do starzenia organizmu oraz rozwoju nowotworów. Związki nazywane antyoksydantami, w tym również witamina C, dosłownie łączą się z wolnymi rodnikami i neutralizują je. Oznacza to, że witamina C może pełnić bardzo ważną rolę w spowalnianiu procesów starzenia się oraz zapobieganiu nowotworom.

Jak powszechnie wiadomo, witamina C jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Badania naukowe udowodniły, że przyjmowanie zwiększonych dawek tego związku od pierwszego dnia przeziębienia, znacząco skraca czas trwania choroby.

A co ze słynnym z marynarskich bajek szkorbutem? Jaki związek ma witamina C z tą budzącą grozę chorobą? Otóż witamina C pełni rolę kofaktora  w reakcji syntezy kolagenu. Oznacza to, że bez tego związku nie jest możliwe zbudowanie prawidłowych cząsteczek kolagenu, wchodzących następnie w skład skóry, włosów, paznokci i stawów. Prawidłowa podaż witaminy C jest zatem również konieczna, aby zachować piękny wygląd i promienność cery na długie lata.

Gdzie naturalnie występuje witamina C?

Witamina C występuje głównie w owocach i warzywach. Jej najbogatszym źródłem wcale nie są cytrusy, ale niepozorny owoc zwany acerolą. Bardzo duże jej ilości znaleźć można również w owocach dzikiej róży, natce pietruszki, porzeczce czarnej i czerwonej, papryce, brokule czy szpinaku. Nie można nie wspomnieć tu również o jarmużu czy brukselce.

Czy suplementacja witaminy C jest konieczna?

Jak widać witamina C jest dość szeroko rozpowszechniona w wielu warzywach i owocach. Należy jednak zauważyć, że związek ten jest równocześnie bardzo nietrwały. Podczas obróbki termicznej stracie ulega około 50-70% witaminy. Również surowe składniki nie są gwarancją dobrego źródła tego związku, gdyż witamina rozkłada się pod wpływem światła lub enzymu zwanego askorbinazą, który również jest naturalnie obecny w niektórych warzywach.

Suplementacja nigdy nie zastąpi przyjmowania witaminy z jej naturalnych źródeł. W niektórych przypadkach jest to jednak konieczne, aby zaspokoić potrzeby organizmu. W takich sytuacjach warto sięgać po dobrej jakości produkty zaufanych producentów. Naturalne suplementy o sprawdzonym działaniu znaleźć można na przykład na stronie www.cosdlazdrowia.pl. Niezależnie jednak od przyjmowanych produktów, nigdy nie należy zaniedbywać zdrowej diety i aktywnego trybu życia.

Jak suplementować witaminę C?

Suplementacja witaminy C jest bardzo prosta. Najwygodniejszym rozwiązaniem są tabletki. W takim przypadku nie możemy jednak ściśle dopasować dawki do swoich preferencji oraz musimy liczyć się z faktem, że kapsułki często zawierają sztuczne wypełniacze. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem witamina C w proszku. Taki suplement wystarczy rozpuścić w wodzie lub soku albo rozprowadzić w jogurcie czy koktajlu. Gotową mieszankę należy spożyć bezpośrednio po przygotowaniu. Suplement możemy przyjmować o dowolnej porze dnia. Standardowa dawka witaminy C w proszku to 1000 mg dla osoby dorosłej.

Witamina C lewoskrętna – rozwiewamy wątpliwości

W temacie suplementacji wiele słyszy się na temat witaminy C lewoskrętnej. Skąd wzięła się ta tajemnicza nazwa i ile ma ona wspólnego z prawdą? Jedyną aktywną, czyli działającą w naszym organizmie formą tego związku jest kwas L-askorbinowy skręcający płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawo. Brzmi to bardzo tajemniczo i wiąże się z właściwościami fizycznymi samych cząsteczek. Niemniej jednak to właśnie ten związek nazywany jest witaminą C lewoskrętną. Warto zaznaczyć, że to również jedyny związek, który może być nazywany witaminą C. Dodatek słowa „lewoskrętna” jest czysto marketingowy i na dodatek nieścisły z prawidłową terminologią chemiczną. Błąd wynika z mylenia dwóch odmiennych cech fizycznych związków, jakimi są kierunek skręcania światła spolaryzowanego z konfiguracją przestrzenną.

Witamina C – czy można ją przedawkować?

Podsumowując zatem, suplementacja witaminy C jest wskazana jeśli mamy wątpliwości, co do jej prawidłowej podaży z pożywienia. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie, który nie może być magazynowany w organizmie. Jego nadmiar wydalany jest wraz z moczem. W znakomitej większości przypadków nie ma zatem możliwości jej przedawkowania. Jedynie w nielicznych sytuacjach możliwe jest pojawienie się efektów, takich jak problemy żołądkowe, biegunka, wysypka oraz dolegliwości ze strony nerek. W większości tyczą się one znacznych dawek witaminy C, sięgających 2g dziennie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania