Szczury również "doświadczają żalu"

szczur, by bigjom / www.freedigitalphotos.net

Dotychczas przyjmowano, że żal to negatywny stan emocjonalny specyficzny dla ludzi. Jednak nowe badania, opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience sugeruje, że szczury także mogą charakteryzować się tym zachowaniem poznawczym, czyli stwierdzono po raz pierwszy taki mechanizm u ssaków innych niż ludzie.

Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieją korzyści społeczne wynikające z "żałowania" u ludzi, np. żal pomaga nam się uczuć i przygotować na przyszłość.

"Żal towarzyszy uznaniu, że popełniliśmy błąd, że jeśli zrobilibyśmy coś innego, mogło być lepiej" - twierdzi autor nowego badania, dr David Redish, profesor neurologii na University of Minnesota Department of Neuroscience.

Redish i autor wiodący Adam Steiner wykorzystali definicje żalu zidentyfikowane przez ekonomistów i psychologów.
"Trudną częścią tego badania było oddzielenie żałowania od rozczarowania," przyznał Redish, "które występuje, gdy rzeczy nie są tak dobre, jak byłoby można się spodziewać. Kluczem do rozróżnienia po między tymi dwoma było pozwolenie szczurom wybrać, co zrobić."

Ponieważ specyficzne neuronowe wzorce są widoczne w aktywności ludzkiego mózgu, gdy osoba przeżywa żal, naukowcy chcieli sprawdzić, czy można je zastosować do innych gatunków. Aby to sprawdzić, dwóch naukowców wszczepiło elektrody do mózgów czterech szczurów i wymyśliło zadania prowokujące gryzonie do odczuwania żalu na ich temat.

Badanie pokazały, że szczury doświadczają uczucia żalu, kiedy okazuje się, że ich decyzje związane z jedzeniem nie przyniosły spodziewanych korzyści.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania