Poziom lęku zależny od strategii regulacji emocji

victim,  kenfotos / www.freedigitalphotos.net

W czasopiśmie Emotion możemy przeczytać o wynikach badań amerykańskich naukowców, które mówią, że na stopień nasilenia lęku wpływa sposób, w jaki sobie radzimy ze swoimi emocjami w różnych sytuacjach życiowych.

Według naukowców z University of Illinois (USA) osoby, które tłumią swoje odczucia wykazują wyższy poziom lęku społecznego i lęku zgeneralizowanego w porównaniu do osób, które regulują swoje emocje wykorzystując przeformułowanie poznawcze (reappraisal).

Ponowna analiza wydarzeń pozwala spojrzeć z różnych perspektyw na sytuację życiową. To podejście pozwala człowiekowi zmienić sposób myślenia o wydarzeniu i przesunąć emocje na inny tor.

Jedna z badaczy, Nicole Llewellyn wytłumaczyła mechanizm działania strategii przeformułowania poznawczego mówiąc, że jeśli coś się wydarzy trzeba myśleć o tym w pozytywny sposób, usiłować przeformułować to i spojrzeć na sytuację z innej strony, szukać w niej dobrych stron i odebrać ją, jako stymulujące wyzwanie a nie problem.

Współautor badania, Florin Dolcos uważa, że niski poziom lęku jest potrzebny aby koncentrować się na dokończaniu niektórych zadań, ale przesadnie pozytywne podejście też może być niekorzystne, ponieważ może powodować lekceważenie problemów zdrowotnych i nieunikanie ryzykownych zachowań.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania