Według ekspertów stomia nie jest końcem świata.

Ponad 35 tysięcy mieszkańców Polski żyje ze stomią. Prof. Krzysztof Bielecki z Kliniki Chirurgii Ogólnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie mówi iż dla wielu osób stanowi wręcz cenę życia nie musi jednak oznaczać drastycznego pogorszenia jego jakości.

Jak podkreśla specjalista mówi iż prowadził pacjenta któremu 15 lat temu wyciął jelito grube. Zabieg zakończył się wyłonieniem ileostomii czyli wyprowadzeniem jelita cienkiego na powierzchnię brzucha a chory który był wybitnym śpiwakiem, świetnym tenorem założył kilka lat po wykonaniu zabiegu stomii nowa rodzine i ma dwoje dzieci. Fizycznie i psychicznie pacjent funkcjonuje znakomicie. Lekarz również dodaje iż w ponad 80% przypadków wskazaniem do wykonania stomii jest choroba nowotworowa i wtedy korzystają z niej również chorzy cierpiący na zapalne choroby jelit np. przy chorobie Leśnioweskiego-Crohna i chorobie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jak również osoby z tzw. mnogą rodzinna polipowatością jelita grubego. W takiej chorobie konieczne jest całkowite wycięcie jelita grubego ze względu na 100-procentowe ryzyko rozwoju nowotworu. Komfort życia chorego będzie w dużej części zależał od poprawności wykonania stomii - zaznacza prof. Bielecki.

Jak dodaje również lekarz przed operacja należy wyznaczyć najlepsze miejsce dla stomii uwzględniając życzenia chorego preferencje ubioru, fizyczną aktywność, wykonywany zawód, budowę ciała i wyznaczanie religijne.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania