Witamina B3 – lekarstwo na pamięć i nie tylko

Witamina B3 - zdjęcie partnera

Witamina B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy) jest ważną witaminą rozpuszczalną w wodzie. Korzystnie oddziałuje m.in. na układ sercowo-naczyniowy, w tym poziom cholesterolu oraz na funkcjonowanie mózgu i skórę. Sprawdź, jakie jeszcze funkcje pełni w naszym organizmie.

Wpływa pozytywnie na serce i naczynia

Dzięki witaminie B3 odnosimy wiele korzyści dla zdrowia serca. Ma ona zdolność do zmniejszania miażdżycy tętnic, odgrywa rolę w redukcji stanów zapalnych i produkcji histaminy, która jest związkiem chemicznym zdolnym do rozszerzania naczyń krwionośnych i poprawy krążenia. U osób po zawale serca niacyna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka ponownego jego wystąpienia.

Przyczynia się do kontroli cholesterolu

Wykazano, że przyjmowanie niacyny jest korzystne dla osób zagrożonych chorobami, które wiążą się z wysokim poziomem „złego” cholesterolu LDL, niskim poziomem „dobrego” cholesterolu HDL i podwyższonym stężeniem triglicerydów. Niektóre badania wskazują, że niacyna w wysokich dawkach może zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu HDL i obniżyć wartości triglicerydów tak samo skutecznie, jak leki przepisywane na receptę. Witamina B3 pomaga także obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL.

Wspomaga prawidłową pracę mózgu

Niacyna to również lekarstwo na pamięć. Udowodniono, że pomaga nas chronić przed rozwojem m.in. choroby Alzheimera i innych związanych z wiekiem chorób mózgu, które skutkują spadkiem funkcji poznawczych. Ponadto zmniejsza ryzyko migreny, depresji, bezsenności czy uzależnienia od alkoholu. Badania wykazują też związek pomiędzy zwiększeniem spożycia niacyny a mniejszym ryzykiem ADHD.

Wpływa na zdrowie skóry

Witamina B3 pomaga także zmniejszyć stany zapalne skóry, podrażnienia, zaczerwienienie i trądzik.

Leczy pelagrę

Pelagra (rumień lombardzki) to choroba wywołana m.in. niskim poziomem niacyny w organizmie. Objawia się demencją, zburzeniami trawienia i zapaleniem skóry.  

Może poprawiać potencję

Niacyna może również pomagać w zaburzeniach erekcji, ponieważ działa jak środek rozszerzający naczynia, korzystnie wpływa na ich stan i pomaga poprawić przepływ krwi do narządów płciowych.

Gdzie znajdziesz witaminę B3?

Najlepszym źródłem niacyny w naszym jadłospisie jest mięso, szczególnie wieprzowe i drobiowe oraz wątroba. Witamina B3 występuje też w ziemniakach i produktach zbożowych.

Czy wiesz, że…

Niacyna może być syntetyzowana w organizmie człowieka.

Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-na-pamiec-i-koncentracje/

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania