Witamina D – Ty także możesz cierpieć na jej niedobór

Witamina D - zdjęcie partnera

Jeszcze kilkanaście lat temu niedobory witamin należały do rzadkości, dziś natomiast mówi się o nich bardzo często. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim – wiemy dziś znacznie więcej na temat kluczowej roli witamin i potrafimy rozpoznać ich niedobory. Po drugie – nasza dieta jest znacznie uboższa w witaminy, co nie wynika jedynie z niewłaściwego zbilansowania diety, ale także mniejszej zawartości witamin i minerałów w przetwarzanej żywności. I wreszcie – narażenie na stres, zanieczyszczenia środowiska czy przewlekłe stosowanie leków zwiększa nasze zapotrzebowanie na witaminy.

Szczególnym przypadkiem jest witamina D, na niedobór której cierpieć może nawet 90% z nas! A pomimo tego, iż objawy niedoboru witaminy D są bardzo dotkliwe, często nie są wiązane ze zbyt niskim poziomem witaminy D. Co warto zatem wiedzieć o witaminie D, przyczynach jej niedoboru oraz jego objawach?

Witamina D – jej niedobory są powszechne

Najważniejszym źródłem witaminy D jest synteza skórna pod wpływem promieniowania UV. Już codzienna ekspozycja skóry na słońce, trwająca zaledwie kilkanaście minut dziennie, pokrywa niemal całe zapotrzebowanie na witaminę D. Jednak jako mieszkańcy umiarkowanej strefy klimatycznej, nie mamy możliwości codziennie poddawać się zbawiennemu wpływowi promieni słonecznych – i dlatego zdecydowana większość z nas doświadcza niedoboru witaminy D. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż w okresie wiosenno – letnim stosujemy ochronę anty – UV, co ogranicza syntezę witaminy D do minimum.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D dla osoby dorosłej to około 1000 IU. Skoro nie jesteśmy w stanie pokryć tego zapotrzebowania na drodze syntezy skórnej, to może dieta dostarczy takich ilości witaminy D? Najbogatsze źródło witaminy D w diecie to ryby morskie – a jak wiadomo, tych stale zjadamy zbyt mało. Przyczynia się do tego m. in. ograniczona dostępność świeżych ryb dobrej jakości, a także obawy przed kumulującymi się w mięsie ryb zanieczyszczeniami, zwłaszcza metalami ciężkimi. Znacznie mniej witaminy D dostarczają sery żółte, mleko, jajka. To jednak wciąż za mało – i właśnie dlatego, zgodnie z rekomendacjami opublikowanymi przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, zalecana jest suplementacja witaminą D3 w okresie od września do marca. Zalecane dawkowanie witaminy D to:

- do 6 miesiąca życia – 400 IU na dobę

- od 6 do 12 miesiąca życia – 600 IU na dobę

- od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU na dobę

- dorośli – 800 do 2000 IU na dobę

- kobiety w ciąży – 1500 do 2000 IU na dobę.

A co się dzieje, gdy witaminy D jest za mało?

Niedobór witaminy D może prowadzić do wielu zaburzeń funkcjonowania organizmu. Objawy zbyt niskiego poziomu witaminy D mogą być mało specyficzne i często odbierane są jako przejaw zmęczenia i stresu. Najważniejsze objawy niedoboru witaminy D to:

- bóle i zawroty głowy

- problemy ze snem

- wypadanie włosów

- stany depresyjne

- nadciśnienie

- osłabienie mięśni

Utrzymujący się przez dłuższy czas niedobór witaminy D prowadzi do znacznego osłabienia kości, większego ryzyka rozwoju chorób przewlekłych: niektórych nowotworów, miażdżycy, zawału serca, schorzeń neurodegeneracyjnych. A przecież aby zapobiec tym poważnym komplikacjom wystarczy suplementowanie witaminy D – najlepiej jakości premium. Najlepsza witamina D powinna występować wraz z witaminą K2, która działa komplementarnie. Ważne jest także, aby suplement z witaminą D3 zawierał wysoką dawkę witaminy D oraz pozbawiony był syntetycznych dodatków – tak jak witamina D marki Cheers. Preparaty Cheers to wyłącznie wysokiej jakości suplementy diety o składzie clean label, zawierające wyłącznie substancje aktywne oraz innowacyjną formułę łatwo trawionej kapsułki.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania