Witamina D - niezwykle istotna dla naszego organizmu, skutki niedoboru i nadmiaru

Pills - Chance Agrella - freerangestock.com

Witamina D jest składnikiem, który w istotny sposób wpływa na wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Jej regularne, codzienne przyjmowanie zalecane jest od narodzin. Obecnie wskazuje się, że powinni ją przyjmować również dorośli, gdyż jest nam niezbędna niezależnie od wieku. Wpływa na nasze kości i zęby, pozwala cieszyć się szczupłą sylwetką i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, i co bardzo ważne niweluje ryzyko rozwoju raka. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w przypadku tej witaminy, zarówno niedobór jak i jej nadmierna ilość mogą być wysoce szkodliwe dla zdrowia.

Przedawkowanie witamy D

Nadmiar witaminy D w ludzkim organizmie pojawia się zwykle w sytuacji, gdy przyjmiemy nadmiernie dużo preparatów mineralno-witaminowych, które zawierają ją w swoim składzie. Przedawkowanie ma miejsce, w sytuacji, gdy dawka zostanie przekroczona czterokrotnie.

Jeśli dojdzie do przedawkowania witaminy D występują następujące objawy: nudności, spadek apetytu, osłabienie, wzmożone pragnienie, intensywne pocenie się, zwiększona ilość oddawanego moczu, wymioty, biegunka, bóle głowy, bóle oczu, świąd skóry.

W sytuacji, gdy dojdzie do przedawkowania witaminy D, w tkankach zaczyna gromadzić się wapń. Gromadzi się on głównie w nerkach, sercu oraz tętnicach. Prowadzi to do wystąpienia zaburzeń pracy serca oraz ośrodkowego układu nerwowego. Jednocześnie znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia kamicy nerek lub pęcherzyka żółciowego. Jeśli do przedawkowania witaminy D dojdzie u kobiety ciężarnej to pojawia się znaczne ryzyko dla rozwijającego się płodu. U dziecka mogą wystąpić rozmaite deformacje, jak również choroby kości.

Niedobór witaminy D

Zbyt niski poziom witaminy D w ustroju wynika najczęściej z faktu, że zbyt mało wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. W ciepłych porach roku pilnujemy używania kremów z wysokim filtrem, które blokują dostęp promieni do skory, w chłodniejszy natomiast nie ma możliwości wystawienia skóry na działanie słońca. Aby nasz organizm samodzielnie wytworzył odpowiednią ilość witaminy D wystarczające jest odbycie każdego dnia zaledwie 20 minutowego spaceru po słońcu. Tak więc zachodzi konieczność suplementacji u dzieci, nastolatków, dorosłych i osób starszych, aby nie dopuścić do nadmiernego obniżenia jej poziomu.

Jeśli dojdzie do wystąpienia niedoboru witaminy D w organizmie to pojawiają się następujące objawy: biegunki, schorzenia w obrębie przyzębia, bóle kostno-mięśniowe, spadek apetytu, bezsenność, niesmak oraz pieczenie w obrębie jamy ustnej oraz gardła czy zaburzenia widzenia.

W sytuacji, gdy niedobór rozwija się u niemowlęcia charakterystyczne jest występowanie nadmiernie płaskiej główki z tyłu. Wynika do z rozmiękania czaszki. Z kolei w obrębie czoła możliwe jest pojawienie się wypukłych guzów czołowych. Jednocześnie dochodzi do opóźnienia zarastania ciemiączka. U tak malutkich dzieci, w przypadku Nieborowu witaminy D występuje krzywica żeber i słabość mięśni brzucha, które powodują objaw tzw. żabiego brzuszka, co oznacza, że gdy dziecko lezy na pleckach rozlewa się on na boki.

Niedobór witaminy D również niesie za sobą groźne konsekwencje. Zbyt niski poziom tego składnika u malych dzieci jest powodem występowania krzywicy, u dorosłych z kolei osteoporozy oraz osteomalacji, czyli rozmiękania kości podobnie jak w krzywicy. Prowadzi to również do osłabienia siły mięśniowej, co skutkuje problemami z poruszaniem się i występowaniem bolesnych kurczy. Warto również zwrócić uwagę, że zbyt niski poziom witaminy D prowadzi do otyłości, cukrzycy, chorob układu krażenia, chorób autoimmunologicznych, zapalnych czy nowotworów. Jednocześnie może prowadzić do przyspieszania procesów starzenia się.

Jeśli natomiast do niedoboru dojdzie w trakcie życia płodowego to konsekwencja może być trwałe uszkodzenie mózgowia i upośledzenie jego funkcji. Wówczas dziecko jest silniej narażone na wystąpienie autyzmu lub schizofrenii.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania