Witamina D na bóle menstruacyjne?

rak_piersi.jpg

Jak informuje pismo „Archives of Internel Medicine” podawanie wysokich dawek witaminy D może okazać się pomocne w zwalczaniu silnego bólu menstruacyjnego u kobiet.

Jak mówią naukowcy witamina D wydaje się być nadzieja terapeutyczna dla zespołów bólowych które są związane ze stanami zapalnymi do których należą bóle miesiączkowe. Mimo jednak braku większej ilości dowodów na takie właściwości witaminy nie należy stosować nadmiernych ilości witaminy w celu leczenia bólów miesiączkowych. Nawet jeżeli badania potwierdziłyby właściwości witaminy nie będzie można tej metody stosować na własną rękę gdyż bezie trzeba podawać bardzo wysokie dawki witamin.
Jak mówią autorzy artykułu bolesne miesiączkowanie bez przyczyny czyli tzw. Pierwotne jest bólem występującym u około 50% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Występują w tym okresie silne bóle w podbrzuszu zaraz przed i w trakcie miesiączkowania. Ból jest skutkiem silnym skurczów macicy. Dodatkowymi objawami są nudności, wymioty, biegunki, osłabienie, bezsenność. Ból ten jest odpowiedzialny za największą liczbę nieobecności kobiet i dziewcząt w pracy i w szkole. Jak do tej pory w terapii bóli są stosowane masowo leki przeciwbólowe bez recepty lecz również są stosowane w tym celu leki antykoncepcyjne doustne. Mimo wszystko leki te nie są pozbawione skutków ubocznych występujących przy ich przyjmowaniu i dlatego naukowcy wciąż poszukują lepszych rozwiązań. Badacze z Uniwersytetu w Mesynie przeprowadzili badania na grupie 40 kobiet w wieku od 18 do 40 lat które cierpiały na bolesne krwawienia miesiączkowe. Połowa z badanych kobiet na 5 dni przed spodziewaną menstruacja otrzymywało jednorazowo bardzo duża dawkę witaminy D3 zaś druga połowa badanych kobiet placebo. Po upływie 2 miesięcy panie które otrzymywały witaminę D miały za zadanie ocenić czy och bóle zmniejszyły się w skali od 0 do 10. Przy jednoczesnym niestosowaniu na nie leków przeciwbólowych. Badania pokazały iż większe korzyści odczuły kobiety których bóle na początku były silniejsze . u 40% kobiet u których było stosowane placebo nie odczuła żadnego złagodzenia bólu i wciąż musiały zażywać leki przeciwbólowe. Jak mówią naukowcy za występowanie pierwotnych bólów menstruacyjnych jest odpowiedzialna nadmierna produkcja w macicy prostaglandyn a witamina D musi najprawdopodobniej hamować ich syntezę i uwalnianie. Jednakże naukowcy dodają iż na początku badań kobiety miały stosunkowo niski poziom witaminy D we krwi i był on niższy im silniejsze bóle występowały. Dlatego tez nie można jasno powiedzieć czy kobiety u których nie występują niedobory witaminy D mogą odnosić korzyści z terapii. Dodatkowo nie można jednoznacznie określić dawki terapeutycznej i czasu trwania optymalnej terapii.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania