Wysoki poziom witaminy D może zwiększyć przeżywalność na raka piersi

omega3_kapsulki_s.jpg

Wcześniejsze badania potwierdzają, że witamina D może zmniejszyć ryzyko chorób serca, złamań kości, a nawet depresji. Teraz, nowe badania sugerują, że pacjentki chore na raka piersi z wysokim poziomem tej witaminy we krwi mają większe szanse na przetrwanie choroby niż pacjenki z jej niskim poziomem.

Badacze, kierowani przez prof Cedric'a F. Garland'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opublikowali swoje wynik w czasopiśmie Anticancer Research.

Witamina D - witamina rozpuszczalna w tłuszczach - jest ważna w regulowaniu wchłaniania wapnia i fosforu w naszych kościach.

Głównym źródłem witaminy D jej synteza zachodząca w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, jak również niektóre potrawy - takie jak tłuste ryby, jaja i wzbogacone pasty tłuszczowe (np. masła) - zawierają witaminy w bardzo małych ilościach. Dostępne są również suplementy witaminy D, które mają pomóc nam uzupełnić jej niedomiar (np. w okresie zimy).

Prof Garland zauważa, że jego wcześniejsze badania wykazały związek między niskim poziomem witaminy D i zwiększonym ryzykiem nowotworu piersi przed menopauzą. Od tego momentu, postanowił spojrzeć na związek między 25-hydroksywitaminą D - metabolitem, który organizm produkuje po spożyciu witaminy D - i wskaźnikami przeżycia nowotworu piersi.

Zespół badawczy przeprowadził analizę statystyczną pięciu badań, które przyglądały się związkowi między 25-hydroksywitaminą D i rakiem piersi.

W badaniach wzięło udział w sumie 4 443 kobiet chorych na raka piersi. Wszystkie pacjentki były obserwowane przez średnio 9 lat.

Pacjentki podzielono na grupy w zależności od poziomu 25-hydroksywitaminy D we krwi. Kobiety w grupie "wysokiego" miały średnio 30 ng na mililitr (ng / ml) 25-hydroksywitaminy D w ich krwi, podczas gdy kobiety w grupie "niskiego" miały średnio 17 ng / ml we krwi.

Śledczy zwrócili uwagę, że średni poziom we krwi 25-hydroksywitaminy D u chorych na raka piersi w Stanach Zjednoczonych wynosi 17 ng / ml.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania