Poziom witaminy D w ciąży związany z siłą mięśni dziecka

dziecko uścisk dłoni/by phanlop88/www.freedigitalphotos.net

Nowe badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism sugeruje, że matki, które mają wyższy poziom spożycia witaminy D w czasie ciąży, z wyższym prawdopodobieństwem będą mieć dzieci z silniejszymi mięśniami.

Jak wiadomo, witamina D pomaga regululować ilość wapnia i fosforanów we krwi, jak również pomaga komunikować się komórkom.

Głównym źródłem witaminy D w organizmie jest światło słoneczne, ale witamina znajduję się również w żywności np. w tłustych rybach, jajach, zbożach i w mleku z proszku. Wszystkie te produkty są dobrym źródłem witaminy.

Badacze z Medical Research Council Lifecourse Epidemiology Unit na Uniwersytecie w Southampton w Wielkiej Brytanii, kierowani przez dr Nicholas Harvey, twierdzą, że poziom witaminy D wśród młodych kobiet w Wielkiej Brytanii jest niski.

Zwracają uwagę, że kobietom w ciąży zaleca się zwiększenie spożycia witaminy do 10μg/dziennie, ale to zalecenie jest często ignorowane.

Poprzednie badania powiązały niski poziom witaminy D ze zmniejszoną siłą mięśni u dzieci i dorosłych, ale naukowcy twierdzą, że wiedza dotycząca tego, jak przyjmowanie witaminy D przez matkę w czasie ciąży może wpływać na dziecko jest niewielka.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy zmierzyli poziom witaminy D u 678 kobiet w 34 tygodniu ciąży. Matki te uczestniczyły w badaniu Southampton's Women's Survey.

Siła uścisku i masa mięśniowa ich dzieci była mierzona, gdy dziecko miało 4 lata.

Źródło: Medical News Today

Ciekawy artykuł i zgadzam

Ciekawy artykuł i zgadzam się, że należy podkreślać wagę witaminy D dla naszego zdrowia zwłaszcza gdy wzrasta zapotrzebowanie naszego organizmu na nią. Ciąża jest takim właśnie okresem gdy warto zastanowić się nad suplementacją.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania