Glistnica, czyli choroba brudnych rąk wywołana przez glistę ludzką. W jaki sposób objawia się zakarzenie tym pasożytem

Blood pads - freerangestock.com

Glistnica jest chorobą wywoływaną przez glistę ludzką. Jest to schorzenie pasożytnicze, które objawia się zwykle dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz oddechowego, a co za tym idzie pojawiają się: wzdęcia, bóle brzucha, ból gardła czy kaszel. Warto wiedzieć, jak objawia się glista ludzka, jak wygląda, aby nie przegapić problemu jeśli u nas wystąpi. Istotne jest również poznanie podstaw leczenia tej choroby pasożytniczej.

Glista ludzka jest jednym z najbardziej powszechny pasożytów pojawiających się u ludzi. Zakażenie nią powoduje chorobę o nazwie glistnica. Warto wiedzieć, że to schorzenie pasożytnicze najczęściej występuje u osób, które nie przestrzegają zasad higieny. W sytuacji, gdy w naszym organizmie dochodzi do ataku przez glistę ludzką mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne objawy. Zdarzają się jednak również sytuacje, że całe zakażenie ma przebieg bezobjawowy. Z pewnością jednak warto dowiedzieć się w jaki sposób rozpoznać glistę ludzką i jakie metody pozwolą na zwalczenie zakażenia.

Występowanie glisty ludzkiej u dzieci i dorosłych – jak wygląda zarażenie się?

Szacunkowe dane wskazują, że na całym świecie glistnicą może być zarażonych nawet miliard osób, co sprawia, że można uznać ją za jedną z najpowszechniej występujących chorób o podłożu pasożytniczym na świecie.

Główną i zarazem najczęstszą przyczyną pojawiania się zakażenia glistą ludzką jest niestosowanie zasad higieny, w tym np. nie mycie rąk po skorzystaniu z toalety. W związku z tym glistnicę powszechnie nazywa się typową chorobą brudnych rąk. Zakażenie następuje drogą pokarmową, w wyniku kontaktu z nieumytymi produktami spożywczymi, takimi jak chociażby warzywa czy owoce, zanieczyszczoną wodą lub glebą.

Ryzyko przedostania się larwy glisty ludzkiej do układu pokarmowego jest wysokie szczególnie u dzieci. Najprościej jeśli będą dotykały ziemi w piaskownicy, a następnie włożą rękę do ust. W taki prosty sposób jaja glisty zostają wprowadzone do organizmu. W ludzkich jelitach po 4 -16 dniach przeobrażają się one w larwy. Przedostają się do krwiobiegu i wędrują do płuc. Tam zachodzi proces ich dojrzewania. Następnie ich cykl życiowy musi rozpocząć się od początku, więc po raz kolejny przenoszą się do żołądka oraz jelit i składają tam jaja. Część z nich usuwana jest na zewnątrz organizmu wraz z kałem. Całość rozpoczyna się od początku.

Jaja glisty ludzkiej mogą dostać się do naszego domu poprzez różne przedmioty, np. na butach lub na kółkach wózka. Dzieci przenoszą je również na zabawkach do piaskownicy.

Jak objawia się zakażenie glistą ludzką?

Jeśli dojdzie do zakażenia glistą ludzką to może pojawić się wiele przykrych i bardzo dokuczliwych objawów. Jednak w wielu przypadkach zakażenie ma również przebieg całkowicie bezobjawowy. Najczęstsze objawy, na które warto zwrócić szczególną uwagę pojawiają się w obrębie układu oddechowego oraz pokarmowego.

Objawy ze strony układu pokarmowego:

Wymioty,
bóle brzucha,
niestrawność,
biegunki,
wzdęcia,
zaparcia.
Może również dojść do pojawienia się objawów w obrębie skóry, które do złudzenia przypominają alergię:
świąd skóry,
pokrzywka,
nieżyt nosa,
łzawienie,
zapalenie spojówek.

Przedostanie się glisty ludzkiej do krwi, sprawia, że pojawia się ona również w układzie oddechowym, wówczas pojawiają się następujące objawy:
duszności,
kaszel,
uporczywy ból gardła,
zaburzenia oddychania,
zapalenie oskrzeli,
odkrztuszanie wydzieliny – niekiedy nawet z krwią.

Pośród innych objawów glisty ludzkiej można wyróżnić:
problemy ze snem,
anemia,
bóle głowy,
silne pobudzenie,
obniżenie aktywności życiowej,
spadek masy ciała.

Zakażenie glistnicą może prowadzić do żółtaczki, zapalenia wyrostka robaczkowego czy ostrego zapalenia trzustki.

Jeśli zakażenie glistnicą ma charakter przewlekły i nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, to może dojść do pojawienia się powikłań, takich jak: niedożywienie, niedobory witamin, czy sepsa.

Jak wygląda glista ludzka?

Jaja glisty ludzkiej, które są już zapłodnione, mają kształt owalny i są żółtobrązowego koloru. Pokrywa je wyróżniająca pofałdowana osłonka.

Jakimi badaniami można potwierdzić zakażenie glistą ludzką?

Aby rozpoznać glistę ludzką konieczne jest przede wszystkim obserwowanie kału. Gdy od zakażenia upłyną 2-3 miesiące to dojdzie do pojawienia się w nim zarówno larw, jak i osobników dorosłych. Lekarze zalecają wykonanie badania kału na obecność glisty ludzkiej, jak również testu z krwi na obecność pasożytów. Warto jednak pamiętać, że jeśli wynik badania kału będzie ujemny to nie oznacza to jeszcze, że na pewno nie ma jej w naszym organizmie. Może to znaczyć, że jeszcze jest zbyt wcześnie na wykrycie pasożyta.

Jak wygląda leczenie glisty ludzkiej?

Jeśli w badaniach potwierdzone zostanie zakażenie glistą ludzką to konieczne będzie podawanie odpowiednich leków o działaniu przeciwpasożytniczym. Za ich sprawą dochodzi do obumierania i wydalenia pasożytów z organizmu. W przypadku glistnicy podawane są takie leki na pasożyty jak: pyrantel, albendazol i mebendazol. Kuracja z ich wykorzystaniem powinna odbywać się ściśle wedle wskazań lekarza.

Jednak nie tylko farmakologia zna skuteczne sposoby leczenia glisty ludzkiej. Wiele osób poleca w walce z nią rozmaite domowe sposoby. Najczęściej opierają się one w tym przypadku na przyjmowaniu odpowiednich pokarmów takich jak np.: czosnek, por czy pestki dyni. Oprócz tego taka naturalna kuracja powinna być prowadzona z dodatkowym wykorzystaniem określonych ziół. Są to zwykle mieszanki szałwii, rumianku, dziurawca, chmielu czy ziela krwawnika.

Jeśli jednak chcemy stosować również naturalne metody leczenia, aby szybciej i w naszym odczuciu skuteczniej pozbyć się z naszego organizmu nieproszonego gościa, to z pewnością powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Niektóre zioła wchodzą w reakcję z lekami, osłabiając ich działanie. Stosując je powinniśmy mieć więc pewność, że nie wpłyną one negatywnie na działanie podawanych leków, ponieważ w przeciwnym razie cała prowadzona kuracja może okazać się nieskuteczna.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania