Dla zdrowia: ryb nie powinno się smażyć, tylko grillować, piec lub gotować

Łosoś ze szparagami by tiramisustudio /www.freedigitalphotos.net

Jak wiadomo, najpowszechniejszym sposobem przyrządzania ryb jest smażenie, najczęściej ryby takie panieruje się w mące lub bułce tartej. Według naukowców ten sposób powinien odejść w zapomnienie, ponieważ przez jego praktykowanie nasz posiłek traci wartościowe kwasy omega 3, a najzdrowszymi metodami przyrządzania ryb jest ich grillowanie, gotowanie lub pieczenie.

Dr Radosław Kowalski z Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie twierdzi, że Polacy muszą zmienić sposób przyrządzania ryb.

Według niego dominujący sposób przygotowania ryby, czyli smażenie, powinno odejść w niepamięć. Ponadto badacz twierdzi, że panierowanie ryb w bułce tartej lub w mące, a następnie smażenie ich w oleju prowadzi nie tylko do wysokich strat w zawartości kwasów omega 3 (szybko się utleniają), a także wprowadza mniej korzystne dla naszego zdrowia, węglowodany i tłuszcze wielonienasycone długołańcuchowe.

Do gotowania: dobrze wykorzystać ryby chude i średnio tłuste takie jak okoniowate czy karpiowate. Do gotowanie także doskonale nadają się flądry i dorsze.

Do zup rybnych można dodać cukier, poza walorami smakowymi, stabilizuje kwasy tłuszczowe w wysokich i niskich temperaturach. Innymi dodatkami do ryb gotowanych mogą być imbir i czosnek, które oprócz tego, że są zdrowie, poprawią walory smakowe. Innym dodatkiem, który jest bogactwem wolnych aminokwasów i witamin jest … sos sojowy.

Do pieczenia: większość ryb morskich takich jak dorada, labraks, morszczuk, a także takie ryby słodkowodne jak pstrąg i karp.

Dodanie masła w niewielkiej ilości jest zdecydowanie mniej szkodliwe niż olej podczas smażenia.

Do grillowania: szczególnie do grillowania nadają się ryby tłuste, takie jak łosoś czy makrela.
Trzeba pamiętać, że rybę grillowaną doprawia się dopiero po przyrządzeniu, a nie przed. Grillować można w domu wykorzystując piekarnik i w takim wypadku wstawić na dół piekarnika foremkę z wodą, aby zapobiec zanieczyszczenia piekarnika ściekającym tłuszczem. Oprócz tego pozwoli to także utrzymać prawidłową wilgotność grillowanej ryby.

Na surowo: tylko świeże ryby, głównie morskie np. łosoś.

Surowe mięso rybie jest lekkostrawne, ale musi być świeże. Należy pamiętać także o tym, aby nie zjadać ryb, które żyją w jeziorach i rzekach, ponieważ występują w nich wodne ślimaki, potencjalni nosiciele tasiemca nieuzbrojonego. Zdecydowanie bezpieczniejszymi rybami są ryby z hodowli. Jest to na pewno metoda dla odważnych.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania