Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - Opis choroby:

Choroba wrzodowa jest to proces o nieustalonej dotychczas etiologii (przyczynie), w którym dochodzi do wytworzenia pojedynczego, rzadziej mnogich owrzodzeń w żołądku lub dwunastnicy. Chorobą wrzodową nie są te stany, gdy owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy powstało w wyniku wpływu znanych czynników, np. leków niesterydowych przeciwzapalnych, czynników infekcyjnych, poparzenia ciała. Najpewniejszą metodą diagnostyczną jest badanie endoskopowe żołądka (gastroskopia) połączone z pobraniem wycinków, które zostaną poddane badaniu histopatologicznemu.

Uszkodzenie warstwy ochronnej może być wywołane czynnikami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Do pierwszej grupy zaliczamy wszystkie substancje, które dostały się do przewodu pokarmowego ze środowiska. Są to zbyt gorące lub zbyt zimne posiłki, ostre przyprawy, szkodliwe związki chemiczne, niektóre lekarstwa i czynniki mechaniczne (gastroskopia czy połknięte ciało obce). Negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka ma również alkohol, kawa i tytoń. Drugą grupę stanowią: skład soku żołądkowego (kwas solny), żółć (wstecznie wędrująca do żołądka) oraz stres.

Objawy owrzodzenia żołądka i dwunastnicy:

Występujące na czczo, w nocy lub dwie godziny po posiłkach bóle o charakterze przewiercania, przecinania, kłucia, zlokalizowane często na obszarze między pępkiem a środkiem prawego łuku żebrowego. Towarzyszą im często wymioty. Często występuje brak apetytu. Pieczenie w dołku podsercowym i dolegliwości towarzyszące opisane w przypadku żołądka drażliwego występują zaledwie u co trzeciej osoby z rzeczywiście rozpoznanym wrzodem. Połowa wrzodów nie daje żadnych dolegliwości i dlatego krwawienie z wrzodu lub jego przedziurawienie może wystąpić bez objawów
zwiastunowych.

Leczenie:

Ponieważ chorobę wywołują bakterie, więc leczy się ją tak jak np. anginę - antybiotykami. Jednak różne antybiotyki (amoksycylinę, klarytromycynę, metronidazol) łączy się ze środkami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego. Nie straciło bowiem na znaczeniu dawne lekarskie powiedzenie: "nie ma wrzodu bez kwasu". Do tych ostatnich środków należą dwie grupy leków: blokery receptorów histaminowych H2 (m.in. Ranigast, Famotydyna i inne preparaty) oraz inhibitory pompy protonowej (m.in. Prazol, Losec, Controloc). Inhibitory pompy protonowej są nowszą grupą farmaceutyków i silniej blokują wydzielanie kwasu, są jednak droższe niż inne leki. Terapia łącząca stosowanie antybiotyku ze środkami zmniejszającymi wydzielanie kwasu trwa obecnie 1-2 tygodnie i w większości przypadków doprowadza do trwałego wyleczenia (bez obecności nawrotów). W leczeniu ważne jest również zachowanie odpowiedniej diety (głównie - unikanie tych pokarmów, które wywoływały dolegliwości, w tym kawy i herbaty), rezygnacja z palenia tytoniu oraz z nieuzasadnionego stosowania popularnych środków przeciwbólowych.

Powikłania nieleczonej choroby:

Należy do nich krwawienie doprowadzające w zależności od nasilenia do wstrząsu (i zagrożenia zgonem) lub niedokrwistości, zwężenie odźwiernika, perforacja wrzodu, czyli przerwanie przez niszę wrzodową ściany żołądka (bardzo groźny stan wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej), a także tzw. drążenie wrzodu do innych narządów najczęściej trzustki.

nie wiem czy dobrze rozumiem

nie wiem czy dobrze rozumiem ale ta choroba wrzodowa to nie to samo albo cos bardzo podobnego jak zapalenie zoladka i dwunastnicy? tutaj źródło: http://www.biomedical.pl/choroby/ukladu-pokarmowego/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy-319.html plz odpowiedzcie bo mam wiele pytań !!!

Ja wlasnie mam chorobe

Ja wlasnie mam chorobe wrzodowa choruje juz przeszlo 20 lat i leki nie pomagaja ale ta strona mi sie podoba pozdrawiam Maria

chciałam się dowiedzieć

chciałam się dowiedzieć czy bakteria heliktobakter pyroli leczy się tylko antybiotykami czy tez operacyjnie

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania