Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Grzybica

Grzybica - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Grzybica - Opis choroby:

Wygląd skóry odgrywa dużą rolę w diagnostyce medycznej oraz w relacjach interpersonalnych.

Wygląd skóry zmienia się nie tylko w czasie choroby, ale również przy jakichkolwiek zaburzeniach zdrowia.

W efekcie niedożywienia czy zmęczenia zmienia się jej kolor (np. Staje się szarawa lub żółtawa), mogą także pojawiać się na niej wykwity:
- plamy,
- przebarwienia,
- krostki,
- czyraki,
- pęcherzyki,
- zgrubienia czy
- brodawki.

Wygląd skóry informuje nie tylko o stanie zdrowia, ale także o wieku osobnika i – pośrednio – o jego potencjale reprodukcyjnym. Te cechy skóry, które są skorelowane z płodnością, stanowią jednocześnie wskaźniki atrakcyjności fizycznej. Należą do nich między innymi:
- napięcie,
- nawilżenie,
- owłosienie,
- koloryt,
- stan cery.

U kobiet skóra ciemnieje z wiekiem oraz na skutek przebytych ciąż. Z biegiem lat traci turgot, wiotczeje i marszczy się. Ponieważ u kobiet wiek i płodność są bardzo silnie skorelowane, widoczne na skórze kobiet objawy starzenia się zmniejszają ich atrakcyjność fizyczną.

Także objawy chorób lub złego żywienia, widoczne w wyglądzie skóry, włosów i paznokci, zmniejszają atrakcyjność fizyczną – u obu płci.

Wiele powszechnych chorób skóry wywoływanych jest przez pasożytnicze grzyby. Choroby te nazywamy grzybicami. Atakują one różne partie skóry owłosionej i nagiej.

Rozróżnia się grzybice:
- powierzchniowe,
- naskórkowe (np. Łupież),
- grzybice włosów i paznokci
- oraz grzybice skóry i błon śluzowych

Zakażeniu sprzyja obniżona odporność, osłabienie organizmu i nieprzestrzeganie zasad higieny (używanie wspólnych ręczników, klapek, butów, cążków do paznokci itp.)

Grzybice są chorobami silnie zakaźnymi, pasożyty łatwo przenoszą się na kolejnych żywicieli. Liczba zachorowań na grzybice stale rośnie. Polska zajmuje niechlubne czwarte miejsce w Europie pod względem częstości zachorowań na tę chorobę.

Rozwojowi grzybów sprzyja wilgoć i wysoka temperatura, dlatego najbardziej powszechna jest grzybica stóp. Znane są trzy jej odmiany:
- między palcowa,
- potnicowa i
- złuszczająca

Chorobie sprzyja noszenie butów ze sztucznego tworzywa (które nie przepuszczają powietrza), skarpetek z syntetycznych włókien, a także pocenie się stóp.

Zakażony grzybami złuszczający się naskórek osiada na podłodze, dywanach, posadzkach lub w obuwiu, skąd może przenieść się na następnego żywiciela. Dlatego grzybica jest chorobą rodzinną (jeśli jeden z domowników jest chory, wkrótce zakażają się pozostali).

Można się nią zarazić także w miejscach publicznych.

Leczenie grzybicy zwykle wymaga stosowania antybiotyków i innych leków grzybobójczych.

Podstawowym działaniem profilaktycznym w chorobach skórnych jest higiena.

Zachowanie zdrowej skóry wymaga przestrzegania odpowiednich zasad higieny – w tym przede wszystkim higieny osobistej. Ciało (szczególnie miejsca intymne) należy codziennie myć i pielęgnować przy zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Częste mycie skóry ogranicza rozwój trądziku, jest też niezbędne w jego leczeniu.

Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak depilacja lub golenie, powodują mikrouszkodzenia skóry, przez które mogą wniknąć drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego po goleniu skórę należy zdezynfekować. Ponieważ większość chorób skóry przenosi się przez kontakt bezpośredni, nie należy pożyczać komuś ani korzystać z cudzych rzeczy osobistych, takich jak:
- grzebienie,
- cążki do paznokci,
- maszynki do golenia,
- ręczniki,
- buty,
- kapcie,
- ubrania,
- pościel,
ani chodzić boso po posadzkach w miejscach publicznie dostępnych, na przykład na basenie, w saunie, w przymierzalniach odzieży.

Należy często kontrolować stan zdrowotny skóry i natychmiast podejmować leczenie po zaobserwowaniu zmian chorobowych. Zaniedbanie leczenia może prowadzić nie tylko do nasilenia zmian skórnych, które są uciążliwe (ból, świąd) i szpecące, ale też do powstania widocznych, trudnych do usunięcia blizn. W przypadku wystąpienia choroby należy zrezygnować z tych form kontaktów oraz zachowań, które mogą narazić innych na zarażenie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania