Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zatrucie Bromem

Zatrucie Bromem - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zatrucie Bromem - Opis choroby:

Dla człowieka toksycznych jest bardzo wiele związków, jednak na szczególną uwagę zasługują metale ciężkie. Nawet minimalne stężenie substancji toksycznych w organizmie powoduje zaburzenia metaboliczne, zmniejszenie wydolności organizmu, osłabienie procesów immunologicznych, enzymatycznych, co w efekcie prowadzi do wielu chorób, a nawet może stać się przyczyną śmierci.

Wraz z rozwojem przemysłu zwiększyło się zastosowanie metali, zwłaszcza w takich gałęziach, jak: przemysł metalurgiczny, wydobywczy, elektrotechniczny, chemiczny i inne. Spowodowało to nie tylko większe narażenie ludzi w nich zatrudnionych, lecz także zwiększyło narażenie populacji generalnej, zamieszkałej w pobliżu rejonów przemysłowych. Żywność, powietrze atmosferyczne, woda z tych terenów, okazały się głównymi źródłami narażenia człowieka na działanie różnych metali i metaloidów. Niektóre z nich mają ważne znaczenie dla organizmu i nazywane są pierwiastkami niezbędnymi. Spełniają one jednak tę funkcję tylko w określonych stężeniach w organizmie. Są dostarczane głównie z pożywieniem i wodą.

Brom jest lotną, silnie parzącą cieczą. Jest aktywny chemicznie jednak mniej aktywny od chloru i słabiej od niego rozpuszczalny w wodzie. Brom jest silnym utleniaczem. Wchłania się przez przewód pokarmowy, skórę i płuca. Na ogół jest szybko wydalany z organizmu ale w przypadku braku jodu dochodzi do nagromadzenia w gruczole tarczowym.
Fizjologiczna rola Bromu nie jest do końca poznana jednak należy do pierwiastków niezbędnych.

W skorupie ziemskiej występuje w postaci minerałów:
-bromokarnalitu – stosowany jako sól kąpielowa i wykorzystywany w przemyśle chemicznym
-bromosylwinitu
-bromoargirytu - bromek srebra, minerał towarzyszący zasolonym kruszcom srebra.

Stosowany jest jako składnik bojowych środków trujących ze względu na trujące i parzące działanie bromu. Ma zastosowanie w metalurgii złota i platyny. Wykorzystywany jest także do produkcji barwników, środków dezynfekujących. Bromki stosuje się w lecznictwie jako środki hamujące pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego. Bromek metylu stosowany był jako fumigant czyli środek owadobójczy do gazowni w magazynach.

W stanie gazowym brom w zetknięciu z wilgotną błoną śluzową powoduje powstanie bromowodoru o silnych właściwościach drażniących i uczulających. Ciekły brom jak również jego pary działają żrąco, powodują ciężkie i trudno gojące się uszkodzenia skóry. W organizmie brom hamuje grupy -SH enzymów i białek przez co zaburza ich metabolizm i funkcjonowanie. Działanie toksyczne bromków polega na wypieraniu chloru z komórek nerwowych co doprowadza do depresyjnego działania na ośrodkowy układ nerwowy. Duże stężenie bromu lub jego związków może doprowadzić do silnego skurczu głośni i krtani co skutkuje nagłą śmiercią.

Objawy zatrucia:
-wymioty
-brak apetytu
-bóle brzucha
-krwawienie z nosa
-porażenia
-apatia
-pokrzywka
-owrzodzenia skóry
-śpiączka
-ostry stan zapalny płuc
-obrzęk płuc

Leczenie:
Przy zatruciach Bromem brak swoistej odtrutki i stosowane jest jedynie leczenie objawowe.
-chlorek sodu – brom wypiera chlor z wiązań
-zmyć skórę wodą z mydłem
-spojówki należy spłukać bieżącą wodą

A dlaczego nie napiszecie o

A dlaczego nie napiszecie o wysokim stezeniu metali ciezkich w szczepionkach dla dzieci???? Szczepienia kilkaset razy przekraczaja bezpieczne dawki metali takich jak rtec, aluminium i olow!!!

Bo to wystraszyłoby

Bo to wystraszyłoby rodziców i Ci nie wyraziliby zgody na szczepienie a szczepionki z założenia nie maja być bezpieczne tylko ukształtować nowych klientów systemu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania