Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Łuszczyca - psoriasis

Łuszczyca - psoriasis - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Łuszczyca - psoriasis - Opis choroby:

Jest to przewlekła, nawracająca choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów.

Uważa się, że choroba ta ma podłoże genetyczne.

Geny mogą mieć wpływ na predyspozycję do ujawnienia się łuszczycy, natomiast wystąpienie objawów i przebieg choroby zależeć może od wielu czynników niegenetycznych - zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak podrażnienia mechaniczne i chemiczne, stresy, infekcje, stosowanie niektórych leków.

W zmianach łuszczycowych namnażanie się komórek naskórka w warstwie podstawnej jest znacznie nasilone, a proces ich przechodzenia do warstwy rogowej przyspieszony do 3-4 dni. Rogowacenie staje się nadmierne i nieprawidłowe. W obrębie zmian skórnych występują charakterystyczne objawy stanu zapalnego.

Objawy:

- czerwonobrunatne lub zaróżowione, płaskie, o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości grudki, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską, mające czasem tendencję do zlewania się

Zmiany łuszczycowe mogą występować na skórze całego ciała, najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy (tu zmiany przybierają postać nawarstwionych łusek i przechodzą na skórę czoła). Łuszczyca nie powoduje wypadania włosów i zmian w ich strukturze. Przerzedzenie włosów zdarza się w przypadku towarzyszącego tej chorobie łojotoku.

Często w łuszczycy występują zmiany paznokciowe. Mogą to być punkcikowate zagłębienia, podłużne lub poprzeczne bruzdy, a także nadmierne rogowacenie podpaznokciowe powodujące powstanie żółtych, przeświecających plam lub unoszące paznokieć. Sama płytka może stać się krucha, gruba i matowa, co przypomina zmiany wywołane przez grzybicę paznokci.

W przypadku łuszczycy pospolitej leczy się farmakologicznie (zewnętrznie i wewnętrznie) jej objawy, ponieważ nie są znane przyczyny choroby.

Pierwszym etapem jest zawsze usunięcie łusek. Do tego celu służą preparaty zawierające kwas salicylowy, używane w formie maści (na skórę ciała) i oliwki (na skórę owłosioną głowy). Stosuje się je przez kilka dni, lekarze zalecają także ciepłe kąpiele.

Leczenie redukujące i antymitotyczne (hamujące pewne procesy zachodzące w komórkach) ma natomiast ograniczyć nadmierne namnażanie się komórek naskórka i ich nieprawidłowe rogowacenie. Wykorzystuje się tu środki zawierające dziegcie oraz cygnolinę. Dziegcie mają obecnie zastosowanie przede wszystkim w połączeniu ze sterydami oraz jako preparat Psorisan. Cygnolinę można używać w różnych stężeniach w postaci maści lub pasty, w tzw. terapii minutowej (polegającej na stopniowym wydłużaniu czasu podawania coraz wyższych stężeń leku), wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Warto pamiętać, że brudzi ona trwale bieliznę i pościel.

Inną grupę leków stanowią maści zawierające sterydy, często w połączeniu z kwasem salicylowym bądź dziegciami. Są one zwykle wygodne w stosowaniu, nie powodują przebarwień skóry i bielizny, nie mają też przykrego zapachu. Można jednak nimi smarować tylko niewielkie i pojedyncze ogniska łuszczycy, na dużych powierzchniach bowiem mogą wywołać uboczne objawy ogólne. Nie powinno się ich używać na twarz. Trzeba również pamiętać, że zbyt długie wykorzystywanie preparatów sterydowych staje się przyczyną częstszych nawrotów łuszczycy i wzrostu jej oporności na leczenie.

Środki zawierające pochodną witaminy D3 stanowią grupę najnowszych leków zewnętrznych stosowanych w łuszczycy. Są też bezpieczniejsze w użyciu od maści sterydowych. Ze względu jednak na możliwość wystąpienia podrażnień i istnienie przeciwwskazań powinny być zalecane tylko przez lekarza.

Łuszczyca często ulega złagodzeniu u kobiet w ciąży, pod wpływem czynników hormonalnych.

Uwaga!

- Łuszczyca jest chorobą praktycznie nieuleczalną, która po ujawnieniu się trwa przeważnie przez całe życie, choć jej przebieg może być różny.
- Zmiany skórne stają się często przyczyną różnych problemów psychosomatycznych chorego, dlatego trzeba nauczyć się w miarę normalnego funkcjonowania z tym schorzeniem.
- W przypadku pojawienia się pierwszych objawów nawrotu choroby należy natychmiast zgłaszać się do lekarza, ponieważ stwarza to szansę osiągnięcia lepszych i szybszych efektów w leczeniu zmian łuszczycowych.
- Łuszczycą nie można się zarazić.

psoriasis gnębi mnie od 20

psoriasis gnębi mnie od 20 lat.wydałam mnóstwo kasy,aż trafiłam na "TFX"ampułki-1ml.Jest to wyciąg z grasicy cieląt.Może to nie humanitarne ale mnie pomogło.Teraz wiem,że żyję,ulga niewyobrażalna.
Pozdrawiam

w necie znalazłem bloga

w necie znalazłem bloga firmy zajmującej się dystrybucją kosmetyków probiotycznych http://pdhsobieraj.blog.interia.pl Nawiązałem z nimi kontakt mailowy i opisałem swój problem. Zostały dobrane odpowiednie kosmetyki i przesłane do mnie do domu. Po tygodniu widziałem już poprawę.

TO DZIAŁA!!!!!!!!!!!

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania