Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Wirusowe zapalenie płuc

Wirusowe zapalenie płuc - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Wirusowe zapalenie płuc - Opis choroby:

Zapalenie płuc polega na powstaniu stanu zapalnego miąższu płucnego. Może występować zarówno u ludzi jak i u zwierząt.
Zapalenie płuc może występować samoistnie lub jako wynik powikłań chorób zakaźnych takich jak świnka, różyczka lub grypa.

Podział zapalenia płuc na wirusowe i bakteryjne zależy od czynnika etiologicznego. Rozpoznanie konkretnego rodzaju zapalenia płuc ma istotne znaczenie w leczeniu. Ze względu na czynnik etiologiczny wyróżniamy także takie rodzaje zapalenia płuc jak grzybicze czy pasożytnicze.

W miąższu płucnym powstają nacieki zapalne a w pęcherzykach płucnych pojawia się wysięk. Dzieje się to na skutek działania różnych czynników biologicznych.

Jednym z kryteriów, według których dzielimy zapalenie płuc możemy jest miejsce oraz sposób nabycia infekcji. Według tych kryteriów wyróżniamy zapalenia płuc pozaszpitalne czyli środowiskowe i zapalenia szpitalne rozwijające się po ponad 2 dobach od chwili przyjęcia do szpitala.
Środowiskowe zapalenia płuc występują częściej, należą do grupy potencjalnie niebezpiecznych chorób infekcyjnych o dużym znaczeniu ekonomicznym. W ciągu roku taki rodzaj zapalenia płuc pojawia się na 1000 osób w od 1 do 30 przypadków. Pozaszpitalne zapalenie płuc zależy od wieku, stanu immunologicznego, obecności chorób współistniejących.

Wirusowe zapalenie dotyczy zwykle błony śluzowej całego układu oddechowego- nosa, gardła, czasem krtani, tchawicy, oskrzeli. Wydzielina z nosa ma charakter wodojasny lub śluzowy.

Możemy też wyróżnić różne typy zapalenia płuc, w zależności od tego, gdzie występuje stan zapalny miąższu płucnego, czyli pod względem anatomicznym:
- Odoskrzelowe = wieloogniskowe = ogniskowe = płacikowe
- Śródmiąższowe = atypowe
- płatowe = krupowe

Każdy rodzaj zapalenia wymaga innego leczenia.

Wirus grypy jest najczęstszym powodem występowania wirusowego zapalenia płuc. Znacznie rzadziej wywołuje je inny rodzaj wirusu np adenowirusy czy wirus RS. W przypadku wirusowego zapalenia płuc leczenie jest objawowe.

Objawy:
- znaczny wzrost temperatury utrzymujący się przez tydzień
- objawy ogólnego rozbicia
- suchy kaszel a następnie wilgotny z odkrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny
- bóle w klatce piersiowej przy oddychaniu
- osłabienie
- bóle mięśni
- zlewne poty
- duszność o różnym stopniu nasilenia
- niekiedy krwioplucie
- podwyższone OB, CRP i leukocytoza
- odmłodzenie granulocytów
- czasem niedokrwistość
- zaburzenia utlenowania krwi
- W RTG – plamiste i zlewające się zaciemnienia, jednolite zacienienia płata oraz obecność płynu w jamie opłucnej.

Czasami trudno jest odróżnić zapalenie płuc od ciężkiej niewydolności krążenia. Ogólnie osłabiony organizm mimo ciężkiej choroby może nie reagować gorączką.

Wirusowe zapalenie płuc spowodowane przez wirusy grypy wywołują liczne zachorowania (epidemie) głównie w zimie. Do zakażenia prowadzi bezpośredni kontakt tkanki płucnej z wirusem. Wynika z tego, iż wirusy mogą dostać się do organizmu wraz ze strumieniem wdychanego powietrza a także wskutek przejścia zakażenia z górnych dróg oddechowych. W przypadku zakażenia wirusowego pojawia się zmiana właściwości prawidłowej wydzieliny oraz uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych. Zmiany te ułatwiają inwazję bakterii. Możliwe jest wtedy powstanie wtórnego, bakteryjnego zapalenia płuc. Wirusy torują drogę bakteriom. Proces zapalny toczy się głównie w tkance śródmiąższowej płuc.

Leczenie
Znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć ten rodzaj zapalenia płuc. Zapobieganie polega głównie na stosowaniu szczepień przeciwgrypowych oraz utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji fizycznej.
Ogólne leczenie zapalenia płuc polega na stosowaniu antybiotyków, które cechują się szerokim zakresem działania jednak w przypadku wirusowego zapalenia płuc nie ma schematu leczenia poza podawaniem witamin oraz wypoczynkiem. Chory powinien dużo wypoczywać i oszczędzać siły, nie należy jednak w ogóle nie wychodzić z łóżka. W przypadku tego zapalenia zalecany jest nawet krótki kontakt z powietrzem czyli np. krótki spacer. Pomaga to przewentylować płuca.

Mam 53lata i od poltora

Mam 53lata i od poltora miesiaca walcze ze swoim zdrowiem pierwsze okropny bul twarzy oka i ucha pozniej gardlo okropne poty teraz bule miesni nog i rak i bule plecow slysze straszne charczenie przy oddychaniu jestem zalamana pomocy prosze czy to zapalenie pluc nie mam goraczki tylko oslabienie pozdrawiam Elzbieta

Moze byc zapalenie oskrzeli

Moze byc zapalenie oskrzeli i zapewne pluc... do lekarza zrobisz rtg i wszystko bedzie jasne

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania