Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zgaga

Zgaga - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zgaga - Opis choroby:

Jest piekącym lub bolesnym odczuciem z przełyku spowodowanym przez zarzucanie soku żołądkowego, pojawia się zwykle po posiłku. Ból jest odczuwany najczęściej zamostkowo, w nadbrzuszu i w skrajnej postaci może promieniować do szyi, gardła, krtani, kąta żuchwy, a nawet bocznych części klatki piersiowej. Zgaga jest także zidentyfikowana jako jedna z możliwych przyczyn astmy i chronicznego kaszlu.

Zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku może doprowadzić do powstania stanu zapalnego odczuwanego jako zgaga. Prawidłowo działający dolny zwieracz przełyku (LES, z ang. Lower Esophageal Sphincter) zapobiega zarzucaniu kurcząc się i odcinając drogę powrotną pokarmowi. Do zarzucania będzie dochodzić przy niewydolności tego zwieracza. Niewydolność zwieracza może wynikać ze zbyt częstej jego relaksacji. Częstym powodem uczucia zgagi jest choroba refluksowa przełyku, czy przepuklina rozworu przełykowego przepony.

Jeśli zgaga występuje po przyjęciu pozycji leżącej, to ulgę może przynieść najczęściej podłożenie kilku poduszek pod głowę lub przyjęcie pozycji siedzącej, jednakże należy uważać, aby nie narazić szyi na przeciążenie. Najczęściej doradza się unikania pewnych rodzajów pokarmów przed zaśnięciem, aby uniknąć przyszłych ataków.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się: leki przeciwkwasowe, antagonistów receptorów H2 oraz inhibitory pomp protonowych. Restrykcje w diecie są bardzo ważne, ponieważ 90-95% osób cierpiących na zgagę lub inne zaburzenia przełykowe może połączyć swoje dolegliwości z przyjmowaniem specyficznych pokarmów. Należy, więc stosować taką dietę, która leczyłaby zgagę.

Ciąża i zgaga

Zgaga nękająca kobiety w początkach ciąży wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Wskutek działania progesteronu, rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego, w tym odgrywający kluczową rolę przy pojawianiu się zgagi tzw. dolny zwieracz przełyku.
Natomiast zgaga pojawiająca się w późniejszych miesiącach ciąży to efekt powiększania się macicy. Uciska ona na żołądek, co powoduje wypychanie z niego treści pokarmowej do przełyku.

Pokarmy i napoje, które mogą wywoływać zgagę:

* Alkohol (zwiększa wydzielanie kwasu solnego)
* Kawa, herbata, coca-cola, pepsi i inne zawierające kofeinę napoje gazowane (kofeina wykazuje działanie podobne do histaminy, która zwiększa wydzielanie żołądkowe)
* Czekolada
* Owoce cytrusowe i soki (powodują zakwaszenie)
* Pomidory
* Ostre przyprawy i tłuste jedzenie (tłuste pokarmy powodują zwiększenie wydzielania CCK, która zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku)
* Mięta
* Orzeszki ziemne
* ciasto drożdżowe (szczególnie starsze)

Leczenie:

Zanim sięgnie się po leki, warto wypróbować kilka sposobów zmniejszenia dolegliwości (zgagi) poprzez proste zachowania. Istnieje kilka prostych, ale skutecznych sposobów radzenia sobie z objawami zarzucania do przełyku.

Po pierwsze - racjonalne żywienie. Nie można zbytnio objadać się i ?przeładowywać? żołądka. Należy jeść posiłki częściej, ale o małej objętości. Posiłki tłuste, gazowane napoje, duże ilości przypraw i słodyczy oraz soki z owoców cytrusowych, czekolada i kawa ? to szczególnie nieprzyjazne składniki jadłospisu, z których należałoby zrezygnować. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Pamiętać należy o szczególnym złym wpływie na samopoczucie (zgagę) przez alkohol. Nawet niewielkie ilości mogą spowodować wielogodzinną zgagę lub wystąpienie innych objawów refluksowych. Również palenie tytoniu jest szkodliwe dla żołądka i przełyku. Unikanie refluksu to jeszcze jeden powód żeby rzucić palenie.

Nadwaga lub otyłość powodują znaczne zwiększenie ciśnienia wewnątrz brzucha. W takich warunkach pokarm jest wręcz wypychany z żołądka do przełyku. Schudnięcie nawet tylko o kilka kilogramów może przynieść wyraźną ulgę.

Pozycja pochylona sprzyja cofaniu się pokarmu do przełyku. Byłoby wskazane unikanie prac związanych z częstym lub długotrwałym schylaniem się.

Spanie z uniesionymi o kilkanaście centymetrów głową i tułowiem u wielu chorych zmniejsza dolegliwości refluksowe. Nie pomoże jednak dodatkowa poduszka, należy unieść całe wezgłowie łóżka (pozycja zbliżona do półsiedzącej).

Leczenie farmakologiczne to domena lekarza. I tylko lekarz poprowadzi je skutecznie bez strat dla zdrowia. Jest szereg leków, które można zastosować w leczeniu.

* Leki alkalizujące, zobojętniające kwaśną treść żołądkową.
* Leki prokinetyczne, zwiększające napięcie dolnego zwieracza przełyku, pobudzają perystaltykę przełyku oraz przyspieszają opróżnianie żołądka.
* Leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Bardzl dziekuje z wskazowki

Bardzl dziekuje z wskazowki

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania