Apteczka w miejscu pracy - co musi zawierać?

Apteczka z lekami - zdjęcie partnera

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy pracodawca musi zadbać o to, aby w miejscu pracy znalazła się odpowiednio oznakowana apteczka. Do jego obowiązków należy także zapewnienie sprawnie funkcjonującego systemu udzielania pierwszej pomocy. Warto wiedzieć, co powinno się znaleźć w wyposażeniu apteczki oraz w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

System udzielania pierwszej pomocy w pracy – na czym polega?

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy na pracodawcy ciąży obowiązek opracowania systemu skutecznego udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w nagłych wypadkach. Musi zapewnić zarówno środki do tego, aby można było jej udzielić, jak i wyznaczyć pracowników, którzy będą za to odpowiedzialni. Przepisy wymagają więc tego, aby w każdym miejscu pracy znajdował się zestaw pierwszej pomocy. Dodatkowo w zakładach, w których istnieje duże ryzyko wypadków oraz zagrożenie wiążące się z wydzielaniem oparów, gazów, pyłów czy innych substancji kwalifikowanych jako niebezpieczne, niezbędne jest stworzenie punktów udzielania pierwszej pomocy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej wyznaczeni przez pracodawcę pracownicy są odpowiedzialni za uzupełnianie apteczek. Muszą to być odpowiednio przeszkolone osoby, które będą w stanie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Liczba takich pracowników zależy od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku firm pracujących zmianowo, co najmniej jedna przeszkolona osoba musi być obecna na każdej zmianie.

Apteczka ścienna w zakładzie pracy – jak powinna wyglądać?

Apteczka ścienna powinna znajdować się w dobrze oznakowanym miejscu, do którego łatwy dostęp mają wszyscy pracownicy. Jest to bardzo ważne, gdy pojawiają się różnego rodzaju zagrożenia oraz gdy skorzystanie z niej jest niezbędne. Dzięki temu, że znajduje się w jednym miejscu, to każdy przebywający w zakładzie pracy wie, gdzie należy jej szukać w razie potrzeby.

Apteczka powinna być wykonana z tworzywa wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne. Jej otwarcie musi być bezproblemowe. Z kolei zestawy przenośne muszą być wyposażone w uszczelkę zapobiegającą przedostawaniu się płynów do środka. Ogromną zaletą takich produktów jest mobilność, gdyż ze względu na niewielkie rozmiary można je zabrać ze sobą w celu udzielenia niezbędnej pomocy poszkodowanym.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy?

Przepisy nie określają, co dokładnie powinno znajdować się w wyposażeniu apteczki. Kwestia ta powinna być skonsultowana z lekarzem medycyny pracy. Zawartość w dużej mierze zależy od tego, na jakie zagrożenia narażeni są pracownicy. Zupełnie inne środki są potrzebne w przypadku osób wykonujących pracę biurową, a inne dla tych, którzy są narażeni na poważne oparzenia czy kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

Podstawowe wyposażenie każdej apteczki powinno zawierać:

  • środki opatrunkowe (gazy, bandaże, opaski dziane i elastyczne, kompresy, opatrunki jałowe itd.),

  • chusty trójkątne,

  • chustę z flizeliny,

  • nożyczki,

  • jednorazowe rękawiczki,

  • koc termiczny,

  • folię NRC,

  • sprzęt do sztucznego oddychania.

Bardzo ważne jest także to, aby w środku apteczki znajdował się szczegółowy instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Przepisy prawa nie określają jednoznacznie, jaką powinien mieć ona formę. Musi być czytelny i zrozumiały dla każdego pracownika.

Apteczki z podstawowym wyposażeniem można znaleźć w ofercie sklepów z artykułami BHP w dziale pierwsza pomoc. PLUM to jedna z firm specjalizujących się w dostarczaniu kompleksowych zestawów m.in. do zakładów pracy.

Apteczka w miejscu pracy – co jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat?

Jak już wiesz, wyposażenie apteczki do udzielania pierwszej pomocy musi być dopasowane do rodzaju zagrożeń występujących w miejscu pracy. Pod uwagę trzeba wziąć także wielkość firmy, liczbę pracowników i charakter wykonywanej działalności.

Tak samo, jak wyposażenie również liczba oraz dokładne rozmieszczenie apteczek nie jest regulowane przepisami prawa. W ustaleniu tego, gdzie dokładnie powinny się one znaleźć oraz w jakiej ilości, może pomóc ocena ryzyka zawodowego. Im większy zakład pracy i liczba pracowników, a także wyższy stopień zagrożenia, tym więcej powinno być apteczek.

Bardzo ważne jest to, aby wewnątrz nich nie umieszczać żadnych leków. Nie mogą znajdować się w nich nawet substancje o działaniu przeciwbólowym. Dopuszczalne jest trzymanie w apteczkach wyłącznie środków opatrunkowych i innych akcesoriów, które mogą się przydać podczas udzielania pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczki w miejscu pracy można modyfikować oraz dopasowywać do zmieniających się warunków. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to jej wnętrze można uzupełniać dodatkowymi środkami niezbędnymi do udzielenia pomocy poszkodowanym. Do obowiązków pracodawcy należy także przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników, zarówno tych, którzy zaczynają pracę, jak i dla doświadczonych pracujących dłużej. Dzięki nim dowiedzą się, jakie zagrożenia występują w danym miejscu oraz jak skutecznie im zapobiegać. Może to pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków w zakładzie pracy.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania