Badanie echo serca dzieci i niemowląt

Dziecko - zdjęcie partnera

Badanie echo serca pozwala na dokładny podgląd i analizę budowy mięśnia sercowego. Kiedy należy wykonać tego typu badanie i jak ono wygląda?

Kiedy należy wykonać badanie echo serca dzieci i niemowląt?

Każdy rodzic powinien być wyczulony na objawy, które świadczą o konieczności wykonania badania echo serca u dziecka. Jednym z niepokojących objawów jest sinica, czyli sinawe zabarwienie skóry, duszności, kołatanie serca, zawroty głowy oraz zasłabnięcia i omdlenia. Badanie jest przeprowadzane również w przypadkach, gdy lekarz usłyszy szmery w sercu dziecka, chce poznać przyczynę zaburzeń rytmu serca lub zweryfikować wyniki innych badań, takich jak EKG. Badanie echo serca jest przeprowadzane przed zabiegiem kardiochirurgicznym, mającym na celu usunięcie wrodzonych lub nabytych wad serca. Jest również jednym z narzędzi służących monitorowaniu stanu zdrowia dzieci i niemowląt w trakcie leczenia farmakologicznego.

Na czym polega badanie echo serca dzieci i niemowląt?

Badanie jest wykonywane z pomocą aparatu USG, który umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu mięśnia sercowego. W trakcie badania lekarz przesuwa po klatce piersiowej pacjenta posmarowaną żelem głowicę aparatu ultrasonograficznego. Na podstawie uzyskanego w ten sposób obrazu kardiolog dziecięcy ocenia prawidłowość budowy serca dziecka, w tym wielkość struktur, takich jak komory, przedsionki, ściany, przegrody oraz naczynia. Badanie echo serca dzieci umożliwia również określenie szczelności zastawek serca. Jeśli aparat USG wykorzystywany do badania jest wyposażony w przystawkę dopplerowską, kardiolog może też ocenić kierunek i prędkość przepływu krwi, a dzięki temu określić różnicę ciśnień w sercu.

Jak przygotować dziecko do badania echo serca?

Jak radzą eksperci z Centrum Medycznego Balumed, niemowlę należy ubrać w rozpinany pajac i body, co umożliwi lekarzom łatwy dostęp do klatki piersiowej. Dziecko powinno być spokojne i najedzone, ewentualnie śpiące. Najlepiej wziąć ze sobą butelkę z jedzeniem (jeśli niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym bądź naturalnym), picie i smoczek, a także zabawki, które pomogą uspokoić dziecko w trakcie badania.

Starszemu dziecku warto wcześniej wytłumaczyć, na czym będzie polegać badanie. Można pobawić się z nim w lekarza i pokazać na zabawce, w którym miejscu znajduje się serce. Warto też uprzedzić dziecko, że na jego klatkę piersiową zostanie zaaplikowany żel, po którym lekarz będzie „jeździć” tubą i oglądać serce. W trakcie badania dziecko nie powinno płakać – echo serca jest bezpieczne i niebolesne. Całe badanie trwa od 15 do 45 minut.

Gdzie wykonać badanie?
Badanie można wykonać w Centrum Medycznym Balumed w Warszawie, które oferuje pełną diagnostykę i zakres badań USG w oparciu o najnowocześniejsze urządzenia ultrasonograficzne. Badanie echo serca u noworodków i niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia wykonuje dr n. med. Renata Bokiniec, specjalista neonatologii i pediatrii, a u noworodków, niemowląt i dzieci do 16 roku życia oraz konsultacje kardiologiczne i ocenę EKG przeprowadza dr med. Ewa Zacharska-Kokot – kardiolog dziecięcy i pediatra. W Centrum Medycznym Balumed badania ultrasonograficzne, echokardiograficzne i dopplerowskie wykonuje się z wykorzystaniem ultrasonografu: ALOKA ProSound Alpha 7 CV Premier będącym pierwszym systemem klasy premium stworzonym w zaawansowanej, najnowszej technologii firmy ALOKA: Ultimate Compounding Technologies.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania