Burak ćwikłowy i jego korzyści zdrowotne

burak ćwikłowy, by digidreamgrafix/ www.freedigitalphotos.net

Burak ćwikłowy, znany po prostu jako burak, zyskuje na popularności z powodu ostatnich badań, z których wynika, że sok z buraków może poprawiać wyniki sportowe, zmniejszyć ciśnienie i zwiększyć przepływ krwi.

Burak ćwikłowy lub buraki stołowe, chociaż są z tej samej rodziny co burak cukrowy (Beta vulgaris) są genetycznie i odżywczo odmienne. Buraki cukrowe mają białą barwę i powszechnie są stosowane do ekstrakcji cukru, oraz słodzenia wytwarzanych produktów żywnościowych. Z buraków ćwikłowych, które najczęściej są spotykane w odmianach czerwonej i złotej, nie można uzyskać cukru.

Burak ćwikłowy- wartości odżywcze
Jedna filiżanka surowych buraków zawiera 58 kalorii, 13 g węglowodanów (w tym 9 g cukru i 4 g błonnika) i 2 g białka. Zapewnia ona 1% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, 2% wapnia, 11% witaminy C i 6% żelaza.

Burak ćwikłowy jest bogatym źródłem folianu i manganu, a także tiaminy, ryboflawiny, witaminy B-6, kwasu pantotenowego, choliny, betainy, magnezu, fosforu, potasu, cynku, miedzi i selenu.

Buraki są bogate w azotany, co jest jednym z powodów, dla których bada się potencjalne korzyści buraka ćwikłowego.

Możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania buraków ćwikłowych
Spożywanie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw od dawna kojarzone jest ze zmniejszonym ryzykiem wielu przypadłości zdrowotnych związanych ze stylem życia. Wiele badań sugeruje, że zwiększenie spożycia produktów roślinnych m. in. takich jak burak ćwikłowy zmniejsza ryzyko otyłości i ogólnej śmiertelności, cukrzycy, chorób serca i promuje zdrową cerę, włosy, wzrost energii i ogólnie mniejszą wagę.

Zdrowie serca i ciśnienie krwi:
Badanie opublikowane w 2008 roku w Hypertension zbadało efekty spożywania 500ml soku z buraków ćwikłowych przez zdrowych ochotników. Otrzymane wyniki pokazały, że ciśnienie krwi było znacznie obniżone po spożyciu soku. Naukowcy uważają, że przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie wysoki poziom azotanów. Badacze postawili również hipotezę, że warzywa o wysokiej zawartości azotanów mogą okazać się tanim i skutecznym sposobem leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego i ciśnienia krwi.

Demencja:
Naukowcy z Wake Forest University odkryli, że picie soku z buraka ćwikłowego może poprawić dotlenienie mózgu, spowolnić postęp demencji u osób starszych. Według Daniel Kim-Shapiro, dyrektora Wake Forest's Translational Science Center, przepływ krwi do niektórych obszarów mózgu obniża się wraz z wiekiem i prowadzi do spadku poznawczego, a nawet może prowadzić do demencji. Spożywanie soku z buraków, jako części diety bogatej w azotany może poprawić przepływ krwi i dotlenić obszary, w których go brakuje.

Cukrzyca:
Buraki zawierają przeciwutleniacz, znany jako kwas alfa-liponowy, który jak wykazano obniża poziom glukozy we krwi, zwiększa wrażliwość na insulinę oraz chroni przed zmianami wywołanymi przez stres oksydacyjny u pacjentów z cukrzycą. Badania nad kwasem alfa-liponowym wykazały również zmniejszenie neuropatii obwodowej i/lub neuropatii autonomicznej występującej u chorych na cukrzycę.

Trawienie:
Z powodu wysokiej zawartości błonnika, buraki zapobiegają zaparciom.

Stan zapalny:
Cholina jest bardzo ważnym i uniwersalnym składnikiem odżywczym zawartym w buraku ćwikłowym, ponieważ pomaga podczas snu, ruchów mięśni, uczenia się i procesu zapamiętywania. Cholina pomaga utrzymać strukturę błon komórkowych, pomocnych w transmisji impulsów nerwowych, pomaga w absorpcji tłuszczu i zmniejsza przewlekłe stany zapalne.

Ćwiczenia i wyniki sportowe
Poprawa natlenienia mięśni podczas ćwiczeń była wynikiem suplementacji sokiem z buraka ćwikłowego, co sugeruje, że zwiększone spożycie azotanów w diecie posiada potencjał zwiększenia tolerancji na wysiłek podczas długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania