Cola dziennie "podnosi ryzyko raka"

Cola Drink With Ice by Naypong /www.freedigitalphotos.net

Podczas procesu chemicznego zachodzącego w trakcie produkcji karmelu stosowanego jako barwnik w napojach bezalkoholowych, takich jak cola, wytwarzana jest substancja rakotwórcza, która może podnosić ryzyko raka. Analiza sugeruje, że ten kancerogen podnosi to ryzyko powyżej akceptowalnej wartości progowej dla jednego przypadku na 100 000 ludzi, którzy spożywają takie napoje.

Dopasowanie testów laboratoryjnych przeprowadzonych przez Consumer Reports na 11 różnych napojach bezalkoholowych - po raz pierwszy opisane w zeszłym roku - wraz z analizą średniej konsumpcji napojów przez Amerykanów pokazały, że jedna puszka napoju dziennie może wystarczyć, aby narazić się na potencjalnie rakotwórczy poziom chemikaliów znanych jako 4-Mel (skrót od 4-metyloimidazol).

Potencjalny kancerogen powstaje podczas procesu wytwarzania znanego barwnika karmelowego, który jest dodawany do wielu powszechnie spożywanych napojów.

Prawo w Kalifornii wymaga zamieszczenia etykiety ostrzegawczej na napojach, które zawierają 4-Mel w ilości mogącej stwarzać ryzyko wystąpienia raka u większej ilości przypadków niż 1 na 100 000 narażonych osób (ekspozycja na 29 mikrogramów 4-Mel dziennie).

Stężenie 4-MEI różniły się znacznie w zależności od marki oraz stanu zakupu napoju gazowanego, jednak naukowcy doszli do wniosku, "że były spójne w całej partii tego samego napoju zakupionego w tym samym stanie/regionie".

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania