Rak wątroby: dzieci z nadwagą bardziej zagrożone

gruby chłopiec, David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Na 19 Kongresie Otyłości przedstawiono ciekawe i niepokojące wyniki badań nad otyłością. Dotyczyły one zależności między nadwagą u dzieci a chorobami dotykającymi dorosłych. Wyniki pokazały jednoznacznie, że dzieci cierpiące na nadwagę znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka wątroby w przyszłości.

Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z Instytutu Medycyny Prewencyjnej. Pokazało ono także, że nadwaga u dzieci ogólnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości wątrobowych, nie tylko nowotworów. Powodem takiego stanu rzeczy ma być niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które prowadzi w dalszym ciągu do negatywnych zmian w wątrobie, a także może się skończyć pojawieniem się nowotworu.

Całe badanie przeprowadzone zostało na grupie 300 tysięcy osób urodzonych pomiędzy 1930 a 1989 rokiem. Jednoznacznie pokazało ono, że otyłość wśród dzieci może prowadzić do wystąpienia raka wątroby, zapalenia wątroby typu A, B i C czy marskości wątroby. Naukowcy zgodnie twierdzą, że wszelkie nieprawidłowości i dysfunkcje wątroby powinny być diagnozowane jeszcze w dzieciństwie.

Niestety nadwaga u dzieci jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem, a rodzice coraz rzadziej kontrolują swoje pociechy nie zdając sobie sprawy jak wielkie zagrożenie niesie ono ze sobą.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania