Dietetyczne gazowane napoje – wysokie ryzyko udaru mózgu i zawału serca!

heart.jpg

Picie codziennie co najmniej 1 dietetycznego napoju gazowanego, ma być związane z zaostrzeniem ryzyka ucierpienia z powodu incydentu naczyniowo-mózgowego – tak wynika z pewnego amerykańskiego badania. Osoby które codziennie piją dietetyczny napój gazowany maja być o aż 6% bardziej podatni na wystąpienie u nich udaru mózgu, niż osoby które nie spożywają takich napojów.

Jeżeli nawet będą brane pod uwagę czynniki ryzyka tj. syndrom metaboliczny, choroba naczyń obwodowych i inne podobne choroby, ryzyk nadal pozostaje wyższe u amatorów dietetycznej „Coli” – tak wynika z pierwszego badania, wiążącego dietetyczne napoje z tego rodzaju zaburzeniami zdrowia. Naukowcy mimo to okazują się ostrożni jeżeli chodzi o interpretacje otrzymanych wyników. Zaobserwowali oni jedynie powiązanie, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Na etapie prowadzonych badań nie mogą oni przypuszczać iż napoje bez cukru, są przyczyną zaburzeń naczyniowych. Inne niezbadane czynniki ryzyka mogą również sprecyzować to powiązanie. Badanie przeprowadzone zostało na ponad 2500 Amerykanach z Nowego Jorku, o różnym pochodzeniu etnicznym, a 163 z badanych potwierdziło iż co najmniej raz dziennie spożywają dietetyczny napój częstość i typ napojów jakie są spożywane u ochotników biorących udział w badaniu, zostały ustalone przy pomocy ankiety na samym początku badania. W trakcie kolejnych 9 lat, naukowcy odnotowali 559 przypadków problemów naczyniowy, w tym ataki apopleksji krwotocznej, ischemiczne incydenty mózgowe a aż 338 z nich było śmiertelnymi.

Inne testy nad długoterminowym działaniem napojów gazowanych na zdrowie są jeszcze potrzebne, zanim zostaną wyciągnięte ostateczne wnioski, lecz badacze już apelują o wstrzemięźliwość w spożywaniu tych napojów.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania