Dotyk miłości, może być kluczem do zdrowego poczucia własnej tożsamości

mama przytula córkę, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Nowe badanie sugeruje, że delikatne głaskanie, pieszczoty mogą być kluczem do tego, aby czuć się komfortowo z samym sobą. Naukowcy twierdzą, że dotyk miłości, może zwiększyć zdolność mózgu do zbudowania poczucia własności ciała, a to z kolei, ma udział w tworzeniu i utrzymywaniu zdrowego poczucia własnej tożsamości.

Wyniki te pochodzą z nowego badania opublikowanego online w Frontiers in Psychology, kierowanego przez dr Aikaterini Fotopoulou z University College London i dr Paula Marka Jenkinson z Uniwersytetu Hertfordshire, również w Wielkiej Brytanii.

Afektywny dotyk, charakteryzujący się powolną prędkością stymulacji dotykowej skóry (od 1 do 10 cm na sekundę), został wcześniej skorelowany z przyjemnym uczuciem i poprawą objawów niepokoju, jak również innych objawów emocjonalnych niektórych grup osób dorosłych i dzieci.

Więc, to co jest często instynktownym gestem matki wobec dziecka lub między partnerami w romantycznym związku, może mieć bardziej trwałe konsekwencje dla zdrowia psychicznego osoby.

Budowanie poczucia własnego Ja
Percepcja dotyku afektywnego (dotyku emocjonalnego) w mózgu jest jednym z wielu sygnałów interoceptywnych (bodźców pojawiających się w organizmie), które pomagają nam monitorować homeostazę.

Badanie to dostarcza nowych dowodów na poparcie istniejącego pojęcia, że sygnały interoceptywne, takie jak dotyk emocjonalny, odgrywają ważną rolę w tym, jak mózg uczy się budowania mentalnego obrazu i rozumienia ciała, co ostatecznie przyczynia się do utworzenia spójnego poczucia osobowości.

Zmniejszona wrażliwość na i świadomość sygnałów interoceptywnych, takich jak dotyk afektywny, zostały powiązane z problemami z wyglądem ciała, niewyjaśnionym bólem, anoreksją czy bulimią.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania