Jak powinna wyglądać pieczątka lekarska?

Biuro - zdjęcie partnera

Praca lekarza to trudny i odpowiedzialny zawód. Po wielu latach nauki lekarz ma za zadanie dbać o zdrowie i życie swoich pacjentów. Lekarze mają swoje obowiązki. Każdy, który uzyskał prawo do wykonywania zawodu,powinien wyrobić sobie pieczątkę, która będzie zawierać określone dane. Wymagane informacje są regulowane przez Uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej. W tym tekście postaramy się przedstawić, do czego wymagana jest pieczątka, jak powinna zawierać dane oraz jak może wyglądać.

Wymagania dotyczące pieczątki

Pieczątki lekarskie potrzebne są przy stemplowaniu ważnych dokumentów medycznych. Używa się ich przy  wystawianiu recept, skierowań i zaświadczeń. Przydają się także do prowadzenia dokumentacji pacjentów. W taki sposób farmaceuta w aptece, inny lekarz, lub szef w pracy, ma potwierdzenie, że dokument, który został mu pokazany, został naprawdę wystawiony przez upoważnioną osobę.

Pieczątka lekarska powinna zawierać podstawowe dane, czyli imię, nazwisko i tytuł zawodowy, numer prawa wykonywania zawodu oraz posiadane specjalizacje. Tytuł zawodowy lekarza może brzmieć: lekarz-lek., lekarz dentysta- lek. dent lub lekarz weterynarii- lek.wet. Posiadana specjalizacja musi być zgodna z tą, którą dana osoba ma na dyplomie lub zaświadczeniu.

Dodatkowe informacje

Na pieczątce lekarskiej można umieścić również dodatkowe informacje takie jak tytuł i stopień naukowy oraz umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny. Nie ma przeszkód, aby na stemplu znajdował się numer umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej lekarza do wystawiania recept, numer telefonu i adres. Taka pieczątka może mieć zawierać nawet pięć lin tekstu. Lekarz ma również możliwość wyrobienia sobie pieczątki firmowej, która powinna zawierać oznaczenie przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, numer telefonu, numery – NIP oraz REGON.

Wygląd pieczątki

Zewnętrzna forma pieczątki może być właściwe dowolna. Warto jednak, aby ramka tekstowa była dość duża, aby odbiteinformacje był czytelny. Pieczątki najczęściej robione są z plastiku. W zależności od jego jakości stemple różnią się ceną. Zamówienie tańszego modelu może wydawać się kuszące, jednak warto zastanowić się, nad droższą wersją, która będzie solidniejsza i będzie służyć nam przez dłuższy czas. Oferowane pieczątki mogą różnić się również kształtem - na rynku znajdziemy trójkątne, okrągłe, owalne kwadratowe i prostokątne. Wybierając pieczątkę lekarską, warto kierować się tym, aby była prosta i wytrzymała na częste używanie, a odbity tekst był wyraźny.


Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania