Jak pozbyć się wzdęć? Poznaj 5 sposobów!

Brzuch - zdjęcie partnera

Nadmierna ilość gazów w jelitach może powodować wzdęcia. Objaw ten najczęściej opisywany jest jako powiększenie obwodu brzucha. Niektórzy odnoszą wrażenie, że wzdęcia zależą od zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Wzdęcia mogą mieć bardzo różne przyczyny. Obserwuje się je m.in. u chorych z gastroparezą czy chorobą Hirschprunga, a także z nietolerancją tłuszczów i szybkim opróżnianiem żołądka. Bez względu na źródło dolegliwości, bolesne wzdęcia to prawdziwy kłopot.

Jak pozbyć się wzdęć? Co na wzdęcia najlepiej się sprawdzi? Poznaj sprawdzone metody postępowania w przypadku wzdęć. Dowiedz się także, kiedy ciągle wzdęty brzuch wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak rozpoznać wzdęcia?

Wzdęcia są jednym z najczęściej występujących objawów klinicznych ze strony przewodu pokarmowego3. To subiektywne odczucie, które nie ma obiektywnego potwierdzenia w dokładnej ocenie objętości gazów jelitowych2. Problemem jest tutaj zaburzenie czucia trzewnego oraz motoryki jelit, co zalicza się do obrazu zespołu zaburzeń czynnościowych2. Zaburzenia czucia trzewnego określa się jako odczuwanie dyskomfortu czy bólu pomimo prawidłowej objętości gazów w jelitach2.

Wzdęcia opisuje się jako powiększenie obwodu brzucha niedługo po zjedzeniu posiłku. Zwykle wzdęcia równie szybko, co się pojawiają, to ustępują i kolejnego dnia rano, brzuch jest już normalnej wielkości2.

Wzdęty brzuch – przyczyny

Wśród przyczyn wywołujących wzdęcia brzucha znajduje się m.in.4:

 • zespół jelita drażliwego,
 • nieprawidłowe trawienie i nietolerancja węglowodanów,
 • zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego,
 • rak jelita cienkiego,
 • nieswoiste choroby jelit,
 • niedrożność przewodu pokarmowego,
 • celiakia,
 • zaparcia,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • stan po zabiegach chirurgicznych.

Aby jednak można było postawić diagnozę, trzeba zgłosić się do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania.

Jak pozbyć się wzdętego brzucha i gazów?

Zastanawiasz się, co na wzdęty brzuch da najlepsze efekty? Oto kilka sprawdzonych sposobów leczenia wzdęć:

 1. Wyeliminuj złe nawyki żywieniowe i zadbaj o swoją dietę. Dzięki odpowiednim zaleceniom dietetycznym zredukujesz objawy wzdęcia oraz nadmiernego oddawania gazów4. Posiłki spożywaj w niewielkich porcjach, w jednakowych odstępach czasu, bez pośpiechu.
 2. Zastosuj dietę eliminacyjną. Wyłącz z diety produkty gazotwórcze i inne wskazane przez lekarza lub dietetyka, które mogą przyczyniać się do powstawania wzdęć4. Po jakimś czasie można spróbować je na nowo wprowadzić do swojej diety, jednak musi być to wcześniej skonsultowane z lekarzem.
 3. Stosuj probiotyki. Są to selektywnie fermentowane, niestrawione składniki żywności, które stymulują selektywnie do wzrostu określone szczepy bakterii. Zadaniem bakterii probiotycznych jest stabilizować funkcję bariery jelitowej oraz hamować wzrost flory patogennej4. Zasadność stosowania probiotyków możesz omówić ze swoim lekarzem.
 4. Stosuj Ulgix Wzdęcia Max zawierający symetykon w wysokiej dawce. Produkt stosuje się w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach, powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Dzięki wysokiej dawce symetykonu zwiększa się efektywność działania preparatu, co zapewnia skuteczniejsze łagodzenie dolegliwości5.
 5. Ogranicz stres. Okazuje się, że stres i napięcie emocjonalne może mieć wpływ na motorykę jelit. Dlatego w miarę możliwości postaraj się unikać sytuacji stresowych, a jeśli to niemożliwe, naucz się sobie z nimi radzić.

 

Bibliografia:

 1. 1 Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
 2. 2 Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
 3. 3 Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
 4. 4 Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
 5. 5 Instrukcja użytkowania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia, 2017. Dostępna na: https://ulgix.pl/wp-content/uploads/2018/07/Ulotka-Ulgix-WZD%C4%98CIA.pdf

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania