Lekarze o terapii obfitych miesiączek.

akt_foto74.jpg

W Unii do terapii zbyt obfitych miesiączek zostały zarejestrowane pierwszy raz antykoncepcyjne pigułki które zawierają naturalny estrogen w postaci walerianu estradiolu oraz syntetyczny odpowiednik progesteronu który fachowo nazywa się dienogestem. Jak wynika z badań obfitość miesiączek zmniejsza się w terapii o 80%.

Jak podkreślało wielu lekarzy na środowym spotkaniu w Warszawie w wielu przypadkach tego typu zaburzenia cyklu miesiączkowego można normalnie leczyć w skuteczny sposób. Z przeprowadzonych na świcie badan wynika iż problem związany ze zbyt obfitymi miesiączkami dotyczy około 9-14% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Zaburzenie to jest przyczyna około 0% wszystkich ginekologicznych wizyt. Jak wyjaśniał prof. Romuald Dębski kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, zbyt obfite miesiączkowanie jest najczęściej są schorzeniem młodych kobiet lub dziewcząt które zaczęły miesiączkowanie oraz kobiet przed menopauza. Obfite krwawienia są przyczyną niedoborów progesterony któremu towarzyszy przerost błony endometrium a to skutkuje obfitymi krwawieniami. Zbyt obfite krwawienia nie są tylko przyczyna psychicznych problemów gdyż mogą prowadzić to silnych stresów społecznych gdyż obfite miesiączki psa powodem ograniczenia towarzyskich kontaktów, zawodowych – regularne nieobecności w pracy lub tez mniejsza wydajność kobiety czy tez nawet mogą one generować problemy zdrowotne – u części pań może pojawić się anemia. W leczeniu zbyt obfitego krwawienia miesiączkowego stosowane są zarówno leki hormonalne m.in. progestageny, analogi gonadoliberyny, które hamują uwalnianie gonadoliberyny będący hormonem kontrolujący cykl miesięczny, wewnątrzmaciczny system hormonalny – wkładka wewnątrz maciczna jak również terapie niehormonalne – niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas traneksamowy, leki hamujące krwotoki a w skrajnych przypadkach są stosowane w okresie około menopauzy tzw. Ablacje endometrium lub tez całkowite wycięcie macicy.

Jak oceniał prof. Dębski najskuteczniejsza terapią na to kobiece schorzenie jest wewnątrzmaciczna wkładka zmniejszająca objętość krwawienia o około 90%. Antykoncepcyjna pigułka które zawiera naturalny estrogen jest dużo mniej skuteczna – krwawienia były mniej obfite o 80%.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania