Mikrokrwawienia mózgu

Jak twierdzą naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Irvine, niewielkie krwawienia w mózgu są powszechnym zjawiskiem u starszych osób. Naukowcy zauważyli iż mikrokrwotoki nie tylko są częste, ale również nie są skutkami urazów związanych z nadciśnieniem, udarem czy chorobami neurodegeneracyjnymi.

Kiedyś do wykazania mikrokrwotoków, badania wykorzystywały obrazowanie mózgu, ale w tym studium struktury głębokie mózgu były analizowane dokładnie z użyciem mikroskopu i prawie u wszystkich osób znalezione zostały dowody niewielkich krwawień. Zespół z Harbor-UCLA Medical Center dokonał badań pośmiertnych mózgu 33 pacjentów, których wiek wynosił od 71 do 105 lat i nie były to osoby które przeszły udar. Mikrokrwotoki wykryte zostały w 22 mózgach i wszystkie dotyczyły naczyń włosowatych. Jest to znacznie wyższy wskaźnik niż był wyliczany na podstawie badań przeprowadzonych za pomocą rezonansu magnetycznego, gdzie mikrokrwawienia występowały u 18% osób w wieku od 60-69 roku życia i u 38% powyżej 80. Doktor Mark Fisher – jeden z prowadzących zespół naukowy – mówi iż leki wpływające na płytki i procesy krzepnięcia np. jak aspiryna, są kojarzone z mikrokrwawieniami, odnotowywanymi w badaniach obrazowych. Odkrycia naukowców sugerują iż leki tego typu dodatkowo różnie wpływają na starzejące się i młode mózgu. Naukowiec podkreśla również iż przepuszczalność naczyń włosowatych zwiększa się z wiekiem mimo że bariera krew-mózg powinna temu zapobiegać.

Wykryte obszary krwawień były niewielkie i nie stanowiły zagrożenia dla życia. W kolejnych badaniach naukowcy maja zamiar ustalić jak wpływają one na funkcje intelektualne mózgu i neurologiczne.

Źródło:megido.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania