Muzyka może być kluczem do przewidywania napadów drgawkowych

skrzypce3.jpg

Połączenie superkomputerów z szybkiej sieci GEANT pozwoliło grupie ekspertów sieciowych, muzyków, neurologów i informatyków na wspólną pracę nad leczeniem epilepsji za pomocą muzyki.

Prowadzone przez ARCEM (Italian Association for the Research on Brain & Spinal Cord Diseases) we współpracy z Mario Negri Institute dla Pharmacological Research, Mediolanu, Włoch, badanie analizowało jak muzyczne wzory mogą być powiązane z danymi odczytanymi z zapisu EEG pacjenta.

W trakcie badania, długie sekwencje danych zostały wykonane i zbadane przy użyciu różnych zestawów parametrów i wysokiej jakości audio oraz plików animacji wyprodukowanych dla każdej sekwencji danych EEG.

Duża ilość danych zależy od wielu komputerów łączących moc obliczeniową poprzez dostęp do szerokości pasma superszybkiej paneuropejskiej sieci GEANT, a także partnerów National Research i Education Network (NREN) aby uzyskać dostęp, zapisać i przenieść dane.

Massimo Rizzi z Mario Negri Institute for Pharmacological Research i ARCEM mówi:

"Korzystając z sieci GÉANT jesteśmy w stanie bezproblemowo transportować dane do i od naukowców z całej Europy, dzięki czemu poziom współpracy w celu ułatwienia innowacji medycznych i badań naukowych może mieć bezpośredni wpływ na 50 milionów ludzi na całym świecie cierpiących na epilepsję"

Nowe narzędzie może być przełomową metodą w profilaktyce napadów, poprawiać jakość życia dla milionów ludzi, którzy muszą żyć z jednym z najczęstszych i ciężkich stanów neurologicznych.

Sonifikacja danych jest aktem zmiany danych liczbowych na sygnały dźwiękowe. Jak tworzenie wykresu, jednak składniki melodii są dźwiękami i notatkami, a nie punktami i liniami.

Ludzkie ucho naturalnie odbiera wzorce i potrafi rozpoznać nieprawidłowości. Na przykład patrzenie na wykres dla pewnej wartości może być trudne, ale słyszenie złej nuty w utworze jest możliwe nawet bez muzycznego treningu.

Sonifikacja jest ważnym narzędziem, które jest często używane w wielu dziedzinach nauki i aplikacjach, takich jak monitorowanie i nadzór. Jest zdolna do obliczania dużych ilości danych, które wymagają mocy superkomputerów.

W ostatnich latach, badaczom naukowym zależało na fizycznym przenoszeniu danych z kaset do analizy. Ze względu na GEANT, szybkie badania i jej partnerów, dane te mogą być przekazywane w czasie rzeczywistym pomiędzy badaczami i naukowcami, którzy znajdują się w różnych miejscach na świecie.

Oddzielne badania w ubiegłym roku przeprowadzone przez Massachusetts General Hospital i Brown University, wykazały, że napady zaczynają się od bardzo zróżnicowanej aktywności neuronalnej, w przeciwieństwie do tradycyjnego poglądu, że zaczynają się od masowej zsynchronizowanej aktywności.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania