Pięć minut badania dla uratowania życia.

rak_piersi.jpg

Regularne wykonywanie badań cytologicznych i poddawanie sie szczepieniom przeciwko wirusowi HPV jest sposobem na ochronę przed nowotworem szyjki macicy, który każdego dnia jest powodem zgonu 5 Polek - mówili specjaliści w trakcie spotkania zorganizowanego przez Ogólnopolska Organizacje na Rzecz Walki z rakiem Szyjki Macicy.

Nowotwór szyjki macicy jest wciąż uważany za problem kobiet starszych tymczasem przypadki zachorowań zdarzają się najczęściej u kobiet znajdujących się w przedziale wiekowym miedzy 25 a 45 rokiem życia. To właśnie młode kobiety są narażone na zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego i jak z reguły organizm radzi sobie z tym wirusem bez problemu to w części przypadków wirus dokonuje obudowy do komórek i w ciągu następnych kilkunastu lat prowadzi do rozwoju raka.Każdego dnia 10 polskich kobiet dowiaduje się iż choruje na raka szyjki macicy a połowa z tych kobiet umiera równiez dlatego że nie przeprowadza badan cytologicznych. Cytologia jest badaniem, które trwa dosłownie 5 minut i może być badaniem które relatywnie może ochronić życie kobiety. Badanie cytologiczne nie boli a największym problem stanowi wejście do ginekologicznego gabinetu.

rak szyki macicy jest choroba długorozwijającą się i początkowo nie dającą żadnych objawów takich jak ból czy krwawienie i właśnie dlatego po 25 roku życia należny zgłaszać się na cytologie do ginekologa raz na co najmniej 3 lata.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania