Pomoc innym wydłuża życie?

estrogen.progesterone.jpg

Według najświeższych badań, poświęcanie czasu na pomoc innym w zakupach, w opiece nad dziećmi oraz w różnorodnych pracach domowych może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie i pomóc nam dłużej żyć.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo, Stony Brook University w Nowym Jorku oraz Grand Valley State University w Michigan zbadali związek między udzielaniem praktycznej pomocy, a stresem i ryzykiem śmierci (Jak wiadomo, społeczna izolacja i stres przyczyniają się do złego stanu zdrowia człowieka i przedwczesnej śmierci).

Do analizy, naukowcy wykorzystali dane 423 małżeństw z Detroit i MIchigan, zebrane w latach 1987 i 1988. Uczestnicy zostali poproszeni o opisanie stresujących wydarzeń, jakich doświadczyli w ciągu ostatniego roku oraz odpowiedzi na pytanie: czy udzielili, w tym czasie, zauważalnej pomocy rodzinie, przyjaciołom, czy sąsiadom.

Stresujące wydarzenia obejmowały przejście poważnych, ale nie zagrażających życiu chorób, śmierć bliskich osób, włamania, utratę pracy czy trudności finansowe, a w ocenie namacalności udzielonej pomocy istotna była ilość czasu spędzonego na pomocy niesionej przyjaciołom, sąsiadom i rodzinie, z którymi uczestnicy nie dzielili wspólnego życia, ale robili im zakupy, prace domowe, pomagali przy dzieciach i w innych zadaniach.

Badania te stanowią wkład do literatury naukowej na temat relacji między środowiskiem społecznym i zdrowiem, a konkretnie informacji o tym, że udzielanie pomocy innym niweluje negatywne skutki stresu jakiemu możemy być poddani.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania