Psy zachowują się jak dzieci.

pies-sennik-sen-tlumaczenie-interpretacja-snu-pies.jpg

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie PLoS One wykazały, że związek pomiędzy psem a jego właścicielem jest bardzo podobny do więzi między małym dzieckiem i jego rodzicami.

Według ekspertów:
"Zwierzęta są tak dobrze przystosowane do życia z ludźmi, że w wielu przypadkach właściciel zastępuje przedstawiciela tego samego gatunku i pełni rolę głównego partnera społecznego swojego psa.”

Dzieci i psy zdają się podzielać tzw. „efekt bezpiecznej bazy”(ang. secure base effect). Efekt ten jest widoczny w więzi dziecko-rodzic, jak również w związku pomiędzy człowiekiem i psem.

Odnosi się to do tego, że ludzkie niemowlę w interakcji z otoczeniem, traktuje swojego opiekuna, jako „bezpieczną bazę”. Szczególnie, gdy znajduje się w nowym otoczeniu.

Jako, że ten efekt nie był dokładnie obserwowany u psów, Lisa Horn wraz z kolegami z Vetmeduni's Messerli Research Institute w Austrii zbadali zachowanie psów i ich właścicieli.

Reakcje psów analizowano w 3 różnych warunkach:
• „właściciel nieobecny”
• „właściciel cichy”
• „właściciel zachęcający”

W eksperymencie zwierzęta były manipulowane interaktywnymi zabawkami dla psów, a następnie uzyskiwały nagrodę w postaci żywności.

Badacze byli zaskoczeni, że zwierzęta były dużo mniej chętne do pracy, gdy ich właściciele nie byli obecni, niż gdy byli.

Niezależnie od tego czy psy były dodatkowo motywowane przez opiekunów podczas zadania, czy zachowywali ciszę nie miało to wielkiego wpływu na poziom motywacji podopiecznych.

Wyniki pokazały, że gdy przy zadaniu były obecne nieznane osoby zwierzęta z trudem nawiązywały z nimi kontakt i nie były dużo bardziej skoncentrowane na zdobyciu nagrody żywnościowej, niż gdy obcy byli nieobecni.

Psy były znacznie bardziej zmotywowane, aby dostać nagrodę, gdy ich właściciel był obecny. Badacze wnioskują, że obecność opiekuna jest krytyczna dla zwierzaka do działania i pewności w działaniu.

Autorzy powiedzieli:
"Badanie dostarcza pierwszych dowodów na istnienie podobieństwa między ‘efektem bezpiecznej bazy’ odnalezionym w relacjach właściciel-pies i opiekun-dziecko.”

Horn stwierdził:
"Jedną z rzeczy, która naprawdę nas zaskoczyła to, że dorosłe psy zachowują się wobec swoich opiekunów, tak samo jak to robią ludzkie dzieci. To będzie naprawdę ciekawe, spróbować dowiedzieć się, jak to zachowanie ewoluowało u psów z bezpośrednimi porównaniami."

Poprzedni raport pokazał, że posiadanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów, może zmniejszyć ryzyko choroby układu krążenia, podczas gdy różne badania wykazały, że posiadanie psa, może poprawić fizyczne i psychiczne zdrowie bardziej niż posiadanie kota.

Źródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania