Regularna aktywność fizyczna dzieci jest ważna dla zdrowia

rodzina biega,  imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Ortopedycznego Medycyny Sportowej w Chicago szwedzcy naukowcy poinformowali o tym, że dzieci, które systematycznie uczestniczą w zajęciach sportowych są mniej narażone na złamania w późniejszym wieku.

Obserwacje prowadzono przez 6 lat wśród dzieci w wieku 7-9 lat. Utworzono dwie grupy, które różniły się ilością szkolnych zajęć sportowych.

I. 40-min dziennie spędzonych na aktywności fizycznej w szkole (363 dziewczynki i 446 chłopców)
II. 60-min tygodniowo spędzonych na aktywności fizycznej w szkole (tzw. grupa kontrolna, licząca 780 dziewczynki, 807 chłopców)

Według danych ryzyko złamań w obu grupach było podobne. W pierwszej grupie w ciągu 6 lat doszło do 72 złamań, natomiast w grupie kontrolnej do 143 złamań. Jednak, co roku naukowcy badali rozwój układu kostnego dzieci i zauważyli większy przyrost gęstości mineralnej kości u tych bardziej aktywnych fizycznie.

Następnie przeprowadzono badanie, które pokazało, że gęstość kości byłych sportowców (w wieku ok. 69 lat) obniża się nieznacznie z wiekiem w przeciwieństwie do grupy kontrolnej.

Większa gęstość tkanki kostnej jest czynnikiem, który zmniejsza ryzyko złamań. Badania są kolejnym dowodem, że systematyczne ćwiczenia fizyczne są ważne dla zdrowia, co widać w późniejszym wieku.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania