Rewolucja w podejściu do leczenia uzależnień?

wino.jpg

Czasopismo Nature Neuroscience poinformowało, że zablokowanie lub osłabienie niektórych wspomnień kojarzących się z alkoholem zapobiega nawrotowi alkoholizmu.

Badania przeprowadzili naukowcy z Ernest Gallo Clinic and Research Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (USA). Dzięki zahamowaniu działania kompleksu 1 kinazy mTOR (mTORC1)badacze pomogli szczurom wytrwać w abstynencji od alkoholu i tym samym przeszkodzili szczurom w ponownej konsolidacji wspomnienia związanego z alkoholem.

Na początku badań wytworzono u szczurów zależność od alkoholu. Następnie podawano im przez 7 tygodni wodę lub alkohol w dowolnych ilościach (wyraźnie wolały alkohol). Podczas następnego etapu badania umożliwiano szczurom dostęp do napojów procentowych po naciśnięciu dźwigni. Po czym odbył się 10-dniowy okres abstynencji.

Gdy zakończono powyższą fazę badania zwierzęta poddano próbie, przez 5 minut pozwolono im czuć zapach i smak alkoholu. Po kilku dniach po zderzeniu się z bodźcem alkoholowym szczury powracały do nałogu i ponownie używały dźwigni, aby umożliwić sobie dostęp do alkoholu.

Jednak zablokowanie mTORC1 przy użyciu rapamycyny zaraz po wystawieniu na działanie bodźca spowodowało, że szczury zachowały abstynencję, aż do zakończenia badania, czyli przez 14 dni.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania