Skurczenia się mózgu jest ludzką specyfiką.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Jak pokazuje ostatnie badanie naukowe, człowiek jest jedynym ze zwierzęcych gatunków którego mózg ma zdolność zmniejszania się wraz z upływem czasu. Opublikowane w "Proceedings of the Natrional Academy of Science", ostatnie badania naukowców z USA stwierdzają iż jedynie nam ludziom przydarza się kurczenie mózgu z wiekiem.

Dokładnie mówiąc chodzi tutaj o szczególną cechę ludzka mimo iż zmiany neuronalne wiązce się z wiekiem mają być również obserwowane u innych gatunków zwierząt. Aby móc dojść do takich wniosków, zespół naukowców w tym biologów, neurologów, antropologów oraz prymatologów przeprowadził badanie objętości pięciu regionów mózgu u 87 dorosłych osób w wieku od 22 do 88 lat a następnie porównał je z objętością mózgu jaka w tych samych regionach miały szympansy w wieku od 10 do 51 lat. W praktyce naukowcy przede wszystkim zmierzyli rozmiar całkowity istoty szarej kory mózgowej, płata czołowego oraz rozmiar hipokampu u ludzi i szympansów. W taki sposób badacze mogli stwierdzić iż u nas, ludzi, objętość wszystkich badanych struktur mózgu zmniejszyła się w przeciągu życia. Natomiast u naszych testowych konkurentów szympansów objętość mózgu nie zmieniała się w żaden znaczący sposób. Aby wyjaśnić ta różnice badacze przywołują hipotezę spodziewanej długości życia która jest o wiele dłuższa u ludzi niż u małp.

Wydawać się więc może iż większa ewolucja mózgu u ludzi oraz to iż człowiek żyje dłużej ciągnie nasza sobą niekorzyści w postaci w wyżej opisany sposób.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania