Soja nie tylko dla płci pięknej

Izoflawonoid występujący naturalnie w roślinach bobowatych tj., soja, jakim jest genisteina, zapobiega przerzutom raka prostaty.

Dr Raymond Bergan z Uniwersytetu Northwestern przedstawił, że pozyskiwany w taki sposób lek był skuteczny w zapobieganiu metastazie w trakcie badań na zwierzętach, a w tym momencie znajduje się w II fazie testów klinicznych z udziałem 38 mężczyzn, u których zdiagnozowany jest miejscowy rak prostaty. Jak wynika z badań, tabletki z genisteiną, zażywane raz dziennie, przez okres miesiąca który poprzedzał operację, wpływało korzystnie na komórki rakowe. W czasie gdy naukowcy z USA zbadali po zabiegu prostatektomii komórek prostaty, zauważyli iż genisteina nasiliła ekspresję genów, które hamują inwazje komórek nowotworowych i obniżyła ekspresje genów, które ich rozwojowi sprzyjają.

Jeżeli wiadome już jest, iż genisteina wpływa na komórki prostaty, teraz nadszedł czas n sprawdzenie, czy lek ten ma działanie które może powstrzymać komórki rakowe przed wydostaniem się poza zaatakowany narząd – mówiąc krótko czy chroni przed przerzutami. Gdyby teza ta się potwierdziła, byłby to pierwszy przypadek wpływającej na ruch komórek nowotworowych nietoksycznej dla organizmu substancji i możliwość zapoczątkowania właśnie takiej terapii onkologicznej. Jak dotąd wszelkie substancje tego typu testowane na ludziach były nieskuteczne lub toksyczne.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania