Stan przednadciśnieniowy jest powodem wzrostu ryzyka udaru mózgu?

heart.jpg

Osoby które mają tzw. stan przednadciśnieniwocy czyli ich ciśnienie krwi mieści się w górnych granicach normy sa o aż 55% bardziej narażone na udar mózgu - tak pokazują wyniki najnowszej analizy badań opublikowanej w piśmie "Neurology".

Według autorów analizy to właśnie obniżając ciśnienie u wielu osób które są w tzw. stanie przednadciśnieniowym możliwe jest dzięki temu obniżenie ryzyka wystąpienie udaru mózgu. Zdaniem specjalistów jednak niebezpiecznym jest prowadzenie dalszych badań gdyż mogłyby ich przypuszczenia się potwierdzić. Określenie "stan przednadciśnieniowy" zostało wprowadzone w roku 2003 w USA razem z nowymi wytycznymi dotyczącymi rozpoznania i leczenia właśnie schorze4nia jakim jest nadciśnienie. Naukowcy z USA uznali wtedy iż nie należy tolerować ciśnienia wyższego niż książkowe 120/80 mmHg gdyż może ono prowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Było to zaskakujące stwierdzenie gdyż ciśnienie wyższe od powyższego ma ponad 100 mln Amerykanów. Natomiast do innych winsoków doszli naukowcy z Veterans Affairs Health Care System w Minneapolis i University of Minnesota którzy przeprowadzili analizę danych o stanie zdrowia 13 792 osób które poddały się badaniu w latach 1971-1975 oraz 6 682 osób które były pod obserwacja naukowców w latach 1959-62. Jak pokazują statystyki przekroczenie progu optymalnego ciśnienia nie powoduje natychmiastowego wzrostu ryzyka zgonu. Negatywny wpływ poszczególnych parametrów ciśnienia tętniczego jest zależny od wieku badanych osób gdyż iż osób po 50 roku życia ryzyko zgonu jest znacznie wyższe gdy ciśnienie skurczowe (pierwsze) jest wyższe niż 140. Natomiast u osób przed 50 rokiem życia gdyż groźniejszy jest wyższy parametr ciśnienia rozkurczowego. Gdy ten przekraczać będzie 100 mmHg wtedy wzrasta prawdopodobieństwo wystapienia zawału bądź udaru mózgu.

Nie istnieje pewność czy Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation and Treatment od Heigh Blood Pressure będzie zarządzało zmianę wytycznych dotyczących ciśnienia tętniczego gdyż według niektórych na takie zmiany jest jeszcze za wcześnie. Przeciwnego zdania sa kardiolodzy ze starego kontynentu którzy nigdy nie przychylili się stwierdzeniu stanu przednadciśnieniowego i nigdy go nie zaakceptowali. Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego przyjęło za prawidłowe parametry 120-130 mmHg ciśnienia skurczowego i 80-85 mmHg ciśnienia rozkurczowego a ich górne granice są określone jako ciśnienie prawidłowe wysokie.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania