Światowy Dzień FAS.

ciaza6.jpg

Około 10% przyszłych matek przyznaje się do picia alkoholu w trakcie ciąży. Niestety skutkiem nawet jednorazowego alkoholowego wyskoku może być tzw. płodowy zespół alkoholowy - FAS. Choroba polega na uszkodzeniu mózgu u płodu które wywołuje trudności u dziecka w uczeniu się, zapamiętywaniu oraz dziecko jest równiez nadpobudliwe. 9 września na świecie jest obchodzony Światowy Dzień FAS.

Każda ilość wypitego przez matkę alkoholu w trakcie ciąży nawet jedna lampka wina czy jedno piwo może zaszkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku powodując u niego uszkodzenia mózgu lub inne wrodzone wady - przypominają i ostrzegają eksperci. Jak wynika z badań OBOP wbrew powszechnej opinii problem spożywania alkoholu w trakcie trwania ciąży nie dotyczyły tylko tzw. patologicznych środowisk. Po wino lub piwo sięgają również osoby wykształcone i dobrze zarabiające. Do takich poczynań przyznaje się 6% kobiet które zarabiają powyżej 4 tysięcy złotych. Najwięcej występuje przypadków ciężarnych kobiet które piją wśród zarabiających poniżej 2000 zł - 25 % wskazań. Picie w ciąży jednak najczęściej zdarza się tzw. najmłodszym matkom w wieku 20-24 lata - 21% badanych, 11% stanowiły kobiety od 25-29 roku życia a 8% wśród 30-35 lat. Jak groźniejszym i najpoważniejszym skutkiem spożywania alkoholu w ciąży jest tzw. FAS czyli płodowy zespół alkoholowy który może się pojawić u dziecka. FAS najczęściej objawia się zaburzeniami neurologicznymi takimi jak nadpobudliwość, problemy z kontrolowaniem impulsów, osłabione zdolności intelektualne oraz małogłowie które jest najpoważniejsze. Jak zaznaczają lekarze nawet dzieci kobiet które w ciąży spożywały alkohol nawet okazjonalizmie mogą przejawiać objawy charakterystyczne dla FAS. U dzieci cierpiących na FAS zauważalne sa specyficzna dla zespołu rysy twarzy - spłaszczane środkowej części twarzy, mały zadarty nos, wąskie i szeroko rozstawione oczy. U dzieci z FAS mogą również występować wady wrodzone w innych narządach poczynając od serca, stawów, poprzez pojawienie się rozszczepu podniebienia, wargi, zaburzenia w słyszeniu, widzeniu czuciu kończąc na wadliwej orientacji przestrzennej.

Dzieci z FAS mają problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się. Problem również sprawia im wykorzystywanie nabytych informacji. Maja problemy emocjonalne, nie potrafią do końca panować nad impulsami i ciężko im jest się odnaleźć w społeczeństwie. Zdarzają im się niekontrolowane napady złości, mają skłonności do uzależnień, depresji. Takie dzieci sa lękliwe i podatne na manipulowanie przez inne osoby. Około 80% z takich dzieci wychowuje sie poza biologicznymi rodzinami. Niestety jako już dorosłe osoby mogą popadać w nałogi alkoholowe i mieć kłopoty z prawem.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania