Toksyczne związki w e-papierosach

Electronic cigarette / http://en.wikipedia.org/

Według badań naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego roztwory nikotyny, które znajdują się w elektronicznych papierosach po podgrzaniu do wyższych temperatur są bardziej rakotwórcze.

Dotyczy to e-papierosów, w których można regulować moc tzn. roztwór może być podgrzewany do wyższej temperatury. Najczęściej stosowanymi rozpuszczalnikami nikotyny w e-papierosach są gliceryna i propylen glikolowy, które po podgrzaniu do wyższych temperatur rozpadają się do związków karbonylowych, włączając w to rakotwórczy formaldehyd i acetaldehyd.

Badanie skupiało się na ustaleniu wpływu parametrów elektronicznych papierosów (np. moc baterii lub rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika) na poziom związków karbonylowych w aerozolu wdychanym przez użytkownika takiego papierosa.

Wyniki badania pokazały, że wraz ze wzrostem mocy baterii z 3,2 B do 4,8V wzrastał poziom formaldehydu, acetylaldehydu i acetonu we wdychanym aerozolu (wzrost 4-200-krotny).

Mimo, że stężenia te są niższe od tych uzyskiwanych w dymie tradycyjnego papierosa, w jednym przypadku, gdy urządzenie miało wysoką moc, uzyskano taki sam poziom formaldehydu, jaki otrzymuje się w przypadku tradycyjnych papierosów.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania