W Polskę wyruszyła mobilna poradnia kardiologiczna.

heart.jpg

Dwanaście miast naszego kraju zostanie odwiedzona przez mobilną poradnię kardiologiczną w ramach 9. edycji ogólnopolskiej profilaktycznej akcji edukacyjnej "Servier dla serca".

W tym roku akcja został poświęcona problemowi niewydolności serca na która cierpi prawie milion Polaków. Z mobilnej poradni będą mogli skorzystać od środy 21 września mieszkańcy Warszawy a później pojawi się ona w 11 kolejnych miastach. Począwszy od nadchodzącego piątku bezie mozna ja odwiedzić w Poznaniu, w niedzielę w Sopocie, Krakowie I Bydgoszcz, Do 7 października poradnia będzie podróżowała do kolejnych miejscowości. Nad akcją patronuje PTK i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Jak mówił w czasie inauguracji tegorocznej akcji prof. Piotr Ponikowski z PTK szacowane jest iż niewydolność serca dotyczy od 800 tysięcy do miliona Polaków i 15 mln Europejczyków. Specjaliści przewidują iż liczba chorych będzie z każdym rokiem wzrastać. Niewydolność serca jest wynikiem pojawienia się uszkodzenia mięśnia sercowego , jego budowy lub funkcji i przyczyniają się do niej np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. Ryzyko pojawienia się choroby zwiększa równiez palenie papierosów, duże stężenie cholesterolu i cukrzyca. Przeciętny polski pacjent chorujący na niewydolność serca to 66-letni mężczyzna. Wiek polskiego pacjenta jest o 4 lata mniejszy niż przeciętnego pacjenta z UE. Polski pacjent na niewydolność serca leczony jest od kilkunastu lat i jeszcze nie przebywał w szpitalu. Pacjent taki nie może wejść po schodach na drugie piętro bez odpoczynku aby złapać oddech - tak opisywał prof. Jarosław Drożdż kardiolog UM w Łodzi.

Przewlekła niewydolność serca jest leczona głównie farmakologicznie lecz również za pomocą operacji. Pacjentom zaleca się zmianę stylu życia oraz regularne uprawianie sportu. Ważnym jest również przeprowadzanie profilaktycznych badań i leczenie chorób sercowo-naczyniowych. Niewydolność serca zalicza się do ciężkich i źle rokujących chorób na przyszłość pacjenta gdyż połowa chorych umiera w ciągu 5 lat od zdiagnozowania choroby.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania